Zęby – Wydawnictwo Dwukropek – PATRONAT BLOGA

Takiego kompendium o zębach jeszcze nie czytałam! Dla maluchów i przedszkolaków długo brakowało lektury która w prosty, przystępny, jasny i bardzo obrazowy sposób odpowie na wszystkie „zębowe” zagadnienia.

Dziś mogę się z Wami podzielić wspaniałą książką, którą z przyjemnością objęłam patronatem. „Zęby” to pozycja obowiązkowa w biblioteczce małego czytelnika. Wojciech Grajkowski zawarł w niej wszystko co dotyczy zębów od wieku niemowlęcego, po dorosłość, a Wojciech Stachyra w przyjazny i ciepły sposób uzupełnił karty książki ilustracjami.

Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek.

 

 

koszyk

Poznajcie Polę i jej mamę dentystkę. Wspólnie z nimi odkryjecie tajniki pracy stomatologa, poznacie sprzęty i narzędzia jakimi operuje on na co dzień, krok po kroku na własne oczy ujrzycie jak wygląda wstawienie plomby i przede wszystkim oswoicie się z gabinetem lekarskim.

Dzieci dowiedzą się kiedy pojawiają się pierwsze zęby i w jakim wieku zaczynają wypadać. Przekonają się że higienę należy zacząć już od pierwszego ząbka, bo mleczaki są równie ważne jak zęby stałe. Książka w przyjazny sposób uświadomi maluchy że nadmiar cukru zawarty w słodyczach jest niebezpieczny i w zaniedbanych zębach robią się dziury. Autor podkreśla że bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym i pokazuje dzieciom wszystko to co będzie na nie w nim czekało. Ponadto najmłodsi poznają rodzaje zębów i zobaczę jak są umiejscowione. Być może po raz pierwszy spotkają się z zagadnieniem nici dentystycznej, która najlepiej wymiecie wszystko w ciasnych szczelinach między zębami. Bardzo ciekawie są ukazane zawiązki zębów stałych, które czekają na swoją kolej po mleczakach.

Nieczęsto w książkach możemy znaleźć wątek o aparatach ortodontycznych, dlatego tym bardziej się cieszę że tutaj temat został dobrze wyczerpany. Gdy Pola już podrosła i z niemowlaka stała się nastolatką jej zęby wymagały drobnej korekty, dlatego założono jej aparat z którym będzie się „przyjaźnić” przez około 1,5 roku. Dowiecie się jak on działa i jakie ma zadanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Zęby” to bardzo wartościowa lektura. Patrząc na zatrważające statystyki próchnicy panującej u dzieci w naszym kraju jedyne co możemy robić to edukować maluchy od najmłodszych lat. Rozmawiajmy z dziećmi, oswajajmy je z pastą, szczoteczką, nicią dentystyczną. Dbajmy o ten niezwykle ważny rytuał mycia, nie podawajmy słodyczy i słodkich napojów codziennie. Jestem pewna że ta lektura bardzo ułatwi każdemu rodzicowi podjęcie tego tematu z dzieckiem. Jest tu wszystko, począwszy od odpowiedzi na pytanie skąd się biorą zęby, aż po informacje jak należy o nie dbać w wieku dorosłym. Polecamy lekturę całej rodzinie!

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwukropek logo

One thought on “Zęby – Wydawnictwo Dwukropek – PATRONAT BLOGA

Dodaj komentarz