„A królik słuchał” – Wydawnictwo MAMANIA

Są książki, których z całą pewnością nie może zabraknąć w biblioteczce małego czytelnika. Jedną z perełek literackich jest piękna, wartościowa i niezwykle potrzebna w obecnych czasach opowieść autorstwa Cori Doerrfeld, pod zagadkowym tytułem „A królik słuchał”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mamania. Myślałam sobie, że będzie to ciekawa lektura dla mojego czteroletniego synka, a jednak bardzo się pomyliłam – to pozycja dla każdego! Zarówno mój przedszkolak, jak i jego starszy brat słuchali historii głównego bohatera z ogromnym przejęciem, wzruszeniem i sami powracają do niej bardzo często.

 

 

Jakże niewiele słów potrzeba, by pokazać małemu i dorosłemu czytelnikowi co w życiu jest ważne. To niesamowite, że ta prosta, niedługa historia ma tak ogromną moc i może stać się pretekstem do wielu rozmów. Żyjemy w czasach bardzo zabieganych, z każdej strony słyszymy nawoływania że trzeba to zrobić, tamto załatwić, o tym pamiętać. Tak trudno się czasem zatrzymać, pomyśleć o kimś obok, kto potrzebuje naszej uwagi. Ta chwila dla kogoś, to bycie obok, ta uwaga – to coś bezcennego, czego czas nam już nie zwróci. Warto uczyć dzieci tej ważnej cechy, tego niezatracania się w codzienności, tej uważności.

Taylor to mały chłopczyk, który postanowił zbudować z klocków coś specjalnego. Jego dzieło było rzeczywiście przepiękne! Duża budowla, w którą zapewne włożył wiele trudu i serca w jednej chwili została jednak zrównana z ziemią. Reakcja okolicznych zwierząt była natychmiastowa. Pierwszy pospieszył kurczak, później niedźwiedź, był też słoń, hiena, kangur i inne. Tylu chętnych, tyle pomysłów, ale nikomu nie udało się rozweselić chłopca. Znalazł się jednak ktoś, kto nie musiał używać słów, by dać podporę, radość, chęć do wyrażania swych emocji zasmuconemu Taylorowi. Czasem sekret tkwi w ciszy, uścisku, obecności, byciu obok…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy tę pięknie zmalowaną książkę dzieciom, rodzicom, dziadkom. Absolutnie uniwersalna historia, dzięki której czytelnik choć na małą chwilkę zatrzyma się i spojrzy na tę osobę obok. Uwaga to ważna cecha, której każdy z nas potrzebuje. Opowieść Cori Doerrfeld będzie ważną lekcją i pretekstem do rozmowy z dzieckiem o smutku, jego potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach. Ofiarujmy siebie, tak często jak to tylko możliwe, gdyż cicha uwaga ma ogromną moc!

koszyk

Dodaj komentarz