„12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach” – Centrum Edukacji Dziecięcej
Na tę książkę wyczekiwałam z ogromną satysfakcją, ponieważ biografie uznanych, wartościowych osób zajmują w naszej biblioteczce czołowe miejsce. Odkąd moje dzieci przekroczyły szkolne progi coraz częściej zaczęły interesować się tym jakimi ludźmi byli Ci niezwykli, acz zwyczajni Polacy. Na naszych półkach można ujrzeć sporą kolekcję tego rodzaju książek, które sukcesywnie będę pokazywała na blogu, ale dziś zacznę od tej która wywarła na nas ogromne wrażenie, gdyż w jej powstanie włączyło się wielu wybitnych twórców książek dla dzieci. Wspólnie stworzyli wartościowe kompendium, które za nic nie przypomina encyklopedycznej wiedzy, jest bowiem pełną ciepła, wrażliwości, niekiedy wielkich trudów dzieciństwa opowieścią o marzeniach, celach, pragnieniach i dążeniach do ich spełnienia. Małym czytelnikom znacznie łatwiej jest posiąść wiedzę o usłyszanych z podręcznika osobistościach, jeżeli przeczytają jakimi byli oni jako dzieci, gdzie dorastali, jak planowali swe życie, a przede wszystkim o tym jak „mali” stawali się „wielkimi”.
12 wyjątkowych postaci opisanych przez 12 cudownych autorów. Roksana Jędrzejewska – Wróbel, Joanna Krzyżanek, Anna Czerwińska – Rydel, Agnieszka Frączek, Renata Piątkowska, Eliza Piotrowska, Anna Onichimowska to tylko garstka z całego grona pisarzy, którzy stworzyli książkę. Spory format, twarda oprawa i 128 stron emocjonujących historii spodoba się dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Eluta Kidacka odpowiada za dużą dawkę ilustracji, które wypełniają niemal każdą stronę książki.
Świetnym pomysłem wydawcy było umieszczenie we wstępie kilku wolnych linijek na to, aby dziecko mogło wpisać w nie swoje własne marzenie. Dzięki temu młody czytelnik czuje się ważny, uczy się pielęgnować i dbać o swe pragnienia, chętniej dzieli się opowieściami o swych celach. Książki nie trzeba czytać od pierwszej do ostatniej strony, po kolei jak zwykle czytamy daną pozycję. Mamy się delektować wybranym przez siebie bohaterem i poznawać tego, na którego życiorys mamy akurat ochotę. Tak właśnie my czytaliśmy ją każdego wieczoru. Dzieci wybierały po jednej wybranej postaci i zaczytywaliśmy się wspólnie, przenosząc się myślami do dzieciństwa i zwykłej codzienności danej persony.
Przygodę z książką rozpoczęliśmy od Jana Pawła II, czyli Lolka który gdy był małym chłopcem pragnął zostać… piłkarzem, a potem muzykiem i poetą. Jak wyglądały trudy życia młodego Karola i jak plasowała się Jego droga do Rzymu – koniecznie przeczytajcie! Zaraz po tej wzruszającej historii skierowaliśmy nasz wzrok na najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianistę – Fryderyka Chopina, który spod kubka gorącego mleka z miodem opowiadał jak to samodzielnie wykonywał szczególne prezenty dla taty – Mikołaja. Kolejnymi na naszej liście do poznania byli: Janusz Korczak, Mikołaj Kopernik, Wisława Szymborska, Jan Matejko, Marek Kamiński i Henryk Sienkiewicz. Dzieci miały okazję poznać także postacie dotąd im niezasłyszane, jak Irenę Sendlerową i Wandę Błeńską. Dzięki barwnym opowieściom, do których zapewne jeszcze nie raz powrócimy otworzyli się oni na marzenia, które ja będę się starała wspierać z całej siły.
Polecamy! Niedługie, ciekawie zilustrowane opowieści, które koniecznie warto przeczytać. Pielęgnujmy w dzieciach miłość i szacunek do ojczyzny, pokazując jak wiele dla niej zrobiły te postacie, które kiedyś także były dziećmi pełnymi marzeń.