Seria „Przyjaciele zwierząt” – Wydawnictwo Zielona Sowa

Dzisiaj słów kilka o serii książek, która jest z nami od dawna, bo gdy tylko moja córka wypatrzyła dwa pierwsze tytuły w księgarni to wiedziałam że nie możemy przejść obok nich obojętnie. Wszystkie książki związane ze zwierzętami wiodą u nas prym, bo czujemy się wszakże prawdziwymi przyjaciółmi zwierząt.

 

 

Aniela Cholewińska Szkolik kieruje do młodych czytelników obecnie kilka tytułów (choć bardzo liczymy na kolejne opowieści z serii). Każdy z nich podejmuj niezwykle ważny temat, jakim są dzikie zwierzęta, często zagrożone. Autorka poprzez ciekawe, pełne przygód opowieści wplata ważne informacje, cenne wiadomości, a także wzrusza i wywołuje lawinę emocji. Seria ta skierowana jest do dzieci już od 6 roku życia, a duża, wyraźna czcionka zachęca do samodzielnej lektury.

 

Przyjaciele zwierząt  z Wydawnictwa Zielona Sowa to:

 

„Chaber, mały wilczek”

 

„Nowy dom zajączków”

 

„Sóweczka z fotografii”

 

„Kłopotliwy łoś”

 

„Osamotniony ryś”

 

Każdy tytuł to inne perypetie rodziny Sosnowskich, którzy zamieszkują leśniczówkę. Wraz z leśniczym i jego dziećmi odkrywamy uroki i troski zamieszkałych w polskich lasach zwierząt. Dzieci mają okazję poznać, oraz śledzić losy wielu gatunków zwierząt, a dzięki wartkiej, przejmującej akcji mogą poczuć się niejako jakby sami w niej uczestniczyli. Poszczególne historie dotykają problemów, na które napotykają zwierzęta i przez które muszą na pewien czas trafić do leśniczówki, lub innego ośrodka, aby po rekonwalescencji móc wrócić na swoje naturalne terytorium. Czytając z dziećmi poszczególne tomy widziałam jak bardzo przeżywały ból i cierpienie jakie ludzie często zadają niewinnym zwierzętom. Wszystko to ukazane jest bardzo delikatnie, odpowiednio do wieku młodego czytelnika. Najważniejsze to aby uwrażliwić go, pokazać mu rangę problemów jakie niekiedy stwarzają ludzie (np. kłusownicy, budowanie dróg bez troski o los żyjących w lasach zwierząt, problemy schronisk).

Dodatkowym atutem tej serii są umieszczone pod koniec każdej publikacji informacje odnośnie danego gatunku zwierzęcia, które jest głównym bohaterem. Dzięki temu dzieci mają okazję zapamiętać znacznie więcej informacji niż ze zwykłego atlasu zwierząt. Najpierw bowiem poznają ciekawą opowieść, a potem mogą doczytać gdzie dany osobnik żyje, jak dokładnie wygląda, czym się żywi, gdzie bytuje, czy jest towarzyski, czy woli samotne życie, jaki wpływ na jego populację ma człowiek i wiele, wiele więcej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy każdemu miłośnikowi przyrody, a także tym czytelnikom którzy lubią tak ja my przeżywać przygody, a czasami zamieniać się także w detektywów mających do rozwikłania poważną sprawę. Każdy tom zawiera także czarno – białe ilustracje wykonane przez Anetę Kryszak. Wartościowa seria, do której powracamy często i którą warto mieć w swojej biblioteczce.

 

 

Idealnym uzupełnieniem książek jest gra memory widoczna na zdjęciach:

 

One thought on “Seria „Przyjaciele zwierząt” – Wydawnictwo Zielona Sowa

Dodaj komentarz