„Piąte przez dziewiąte” – Wydawnictwo ADAMADA

Uwielbiam gdy książka skierowana do małego czytelnika sprawia mnie – dorosłej osobie wiele radości i frajdy podczas czytania. To ważne by wspólna lektura z dzieckiem dawała wszystkim piękne przeżycia i moc wrażeń.

Pozycją idealną pod względem tekstu i ilustracji jest książka gdańskiego wydawnictwa Adamada o zagadkowym tytule „Piąte przez dziewiąte”. Już sam rzut okiem na autorów wywołał u mnie ogromny uśmiech na twarzy, bo któż nie zna przesympatycznego Wojciecha Widłaka – autora chociażby Wesołego Ryjka, czy Pana Kuleczki? i Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel znanej i cenionej autorki takich dzieł jak np. „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii„, „Kamienica” czy ukochanej przez dzieci Florki?

Za projekt graficzny książki odpowiada Agnieszka Żelewska, która poza ilustracją książek zajmuje się także szyciem unikatowych zabawek. Za swą urokliwą kreskę została dwukrotnie nagrodzona prestiżową i najważniejszą w naszym kraju nagrodą Polskiej Sekcji IBBY.

Takie trio nie mogło zatem stworzyć „zwykłej” książki! Uwierzcie mi  – „Piąte prze dziewiąte” jest prawdziwą ucztą dla uszu i oczu. Jest książką malowniczą, kolorową, zabawną, ogromnie pobudzającą wyobraźnię a do tego jeszcze niosącą ważny przekaz. Na 50 stronach znajdziecie 10 opowiadań, a bohaterem każdego z nich jest… cyfra! Zaczynając od zera, kończąc na dziewiątce poznajemy kolejno perypetie każdej głównej bohaterki.

Zero np. długo żyło w przekonaniu że jest nikomu do niczego niepotrzebne i snując się po mieście szukało sensu swojego istnienia. Dobrze że w trafiło na małego chłopca, który wymienił masę argumentów za ważnością tej cyfry przez co w końcu mogło one z dumą określić się mianem – „jestem zerem”. Znajdziecie także opowieść o Dagmarze Dwójkowskiej która uwielbia symetrię i wszystko posiada w dwóch egzemplarzach, tylko długo brakowało jej drugiej połówki. Dla miłośników chomików znajdziecie się historia o trzech takowych bohaterach, a nawet trzygłowym smoku. Ponadto w książce znajdziemy legendę o bednarzu i kołodzieju, czy siedmiu niezbyt wspaniałych rycerzach. Bedzie niesamowita ośmiornica i pewna wielodzietna rodzina królewska.

Dziesięć odrębnych historii, które łączy jedna kwestia – nauka cyfr i powiedzenia. Oprócz tego, że najmłodsi mają okazję poznać kolejno cyfry i oswoić się z nimi od innej strony, tej praktycznej to jeszcze każda przygoda „naszpikowana” jest powiedzeniami. Jest ich naprawdę bardzo dużo i zawsze są trafnie użyte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo serdecznie polecamy lekturę dzieciom w wieku od 3 do nawet 7 lat. Książka doskonale spełni swą rolę i stanie się nauką mimo woli, choć na pierwszy rzut oka nie widać jak wiele wartościowego przekazu w sobie zawiera. Nie ma w niej za grosz infantylności, za to dominuje tu dobry humor i magia oraz ciekawość świata. Obowiązkowa lektura każdego małego czytelnika ceniącego piękne ilustracje i dobrą zabawę podczas lektury.

 

koszyk

 

 

Księgarnia internetowa Czytam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.