Zły dotyk. NIE! – Wydawnictwo MUCHOMOR

Niedawno w radiu RDC słuchałam audycji o ciekawej książce dla najmłodszych. Zapisałam sobie tytuł i z chęcią po niego sięgnęłam. Byłam bardzo ciekawa tej pozycji. „Zły dotyk. NIE!”  przeczytałam najpierw sama, później z dziećmi i cieszę się bardzo że tak wartościowa i pomocna książka ukazała się na rynku polskim.

 

koszyk

 

Autorkami książki są Delphine Sauliere i Gwénaëlle Boulet, zaś ilustracje wykonała Marie Spenale. Tłumaczenie na język polski przygotowała Maria Skowrońska, a pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Muchomor.

Na niespełna 40 stronach znajdziecie pięć historii przygotowanych w formie komiksu, które pokażą dzieciom czym jest molestowanie i jak mogą poradzić sobie w sytuacji zagrożenia. Bardzo ważną kwestią jest to, że opowieści te nie przestraszą dziecka! Ja miałam z początku takie obawy, dlatego przeczytałam książkę najpierw sama. Jednak w żadnej z historii nie ma pokazanego momentu co dzieje się w chwili molestowania, jest tylko jakie zagrożenie może być w danej sytuacji. Autorki uczą zdrowej ostrożności, zaznaczając że większość dorosłych nie ma złych zamiarów! To niezwykle istotne bo nie możemy straszyć dzieci każdym dorosłym.

Warto czytać tę książkę z dziećmi i rozmawiać po każdym rozdziale. Dzięki temu w chwili zagrożenia będą one potrafiły ośmielić się i sprzeciwić oprawcy. Na przykładzie tych krótkich, prostych historii zobaczą że warto rozmawiać o trudnej sytuacji z rodzicami, że lęk, zawstydzenie i naruszanie cielesności nie mogą być tolerowane.

Po każdym rozdziale znajdziecie sposoby pomocne w rozwiązaniu sytuacji, ponadto jest słownik słów które można usłyszeć z radia, telewizji, a których się nie rozumie. Jest również spis numerów telefonów, pod które można zadzwonić prosząc o pomoc.

Bardzo wartościowa, potrzebna i pomocna lektura! Powinna znaleźć się w każdej biblioteczce. Polecam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logo