Wojtek – poruszająca powieść z wyszywanymi ilustracjami! Wydawnictwo AGORA

Kilka dni temu przeczytałam z dziećmi wspaniałą książkę, choć słowo 'przeczytałam’ nie jest tu zbyt trafione, bo my tą książką się delektowaliśmy! Już same ilustracje, które zostały wyszyte zrobiły na nas ogromne wrażenie. Historia jest równie czarująca i wzruszająca, bowiem mamy tu do czynienia z prawdziwą, szlachetną przyjaźnią, która nie zna granic i przeszkód.

 

koszyk

 

Autorem książki jest Wojciech Mikołuszko. Znamy doskonale twórczość pana Wojciecha, bo jego książki na stałe towarzyszą nam każdego dnia. I tym razem także nie zawiedliśmy się! „Wojtek” dołącza do ukochanych książek „Tato, a dlaczego?” czy „Wielkie pytania małych ludzi”.

Ilustracje przygotowała Małgorzata Dmitruk – artystka zajmująca się grafiką, malarstwem, tkaniną, ilustracją. To również autorka licznych wystaw, laureatka nagród w Polsce i za granicą oraz wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obrazy które znajdziecie w  książce najpierw były wyszywane włóczką, następnie malowane farbą, a na koniec skanowane. To małe dzieła sztuki, które zachwycą nie tylko dzieci!

Książka opowiada historię siedmioletniego chłopca Jacka, który walczy o uratowanie bocianiego gniazda. Ma to związek z opowiedzianą mu przez mamę słowiańską legendą o Wyraju i rajskim chlebie, a także z chorobą jego ojca, który opuścił dom by nie być ciężarem dla rodziny. Równolegle do historii chłopca poznajemy historię podróży bociana, który z końcem lata wyrusza do ciepłych krajów, po drodze napotyka różne przygody, które są konsekwencją naszego ekosystemu. Dowiemy się z niej że bociany giną podczas swoich podróży i w dużej mierze to nasza wina. Zatrzymują się na wysypiskach śmieci, a wszechobecny plastik nie jest ich sprzymierzeńcem. Ponadto stają się one obiektem polowań, bo w Libanie myśliwi strzelają do nich bez skrupułów. Do tego dołącza emisja gazów cieplarnianych, przez co Sahara i susza obejmują coraz to większe części Afryki. To wszystko łączy się w jedną całość, dlatego musimy współpracować z ludźmi na całej Ziemi, by zadbać o przyrodę. Bez tego ona wyginie i my również…
 
To cudowna, delikatna, wzruszająca historia. Historia chłopca który pokonał wszelkie przeciwności losu, by jego przyjaciel Wojtek mógł wrócić do domu. Narażając własne życie dokonał rzeczy nieprawdopodobnych, bo któż z nas odważyłby się spać wysoko, w gnieździe bocianów? Jacek udowadnia że prawdziwa, szczera, wielka przyjaźń jest możliwa. Dzięki niej wiara w ludzi wraca, a mali czytelnicy przekonają że warto okazywać serce, szczególnie do bezbronnych zwierząt.
 
Autor porusza tu wiele istotnych tematów, pokazuje między innymi ogromną miłość w rodzinie, która pokonuje także troski i bariery. Poznamy również wątki kulturowe, bowiem dowiemy się iż bocian biały był rzeczywiście nazywany wojtkiem. Naprawdę odgrywał ważną rolę w mitologii Słowian. Dowiemy się fascynujących ciekawostek o tym jak wygląda lot bociana i to nie z perspektywy naukowej, ale od samego bohatera – bociana Wojtka.
 
Bardzo wartościowa lektura i cenna lekcja o wytrwałości w dążeniu do celu i akceptowaniu ludzkich słabości. Zdecydowanie polecam czytać ją wspólnie, z dzieckiem, bowiem zachwyci również Was, drodzy rodzice i dziadkowie. To ponad 200 stron prawdziwej uczty dla oka i ducha.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.