„Ziemia do Księżyca” – porywająca historia Apollo 11 – Wydawnictwo MUCHOMOR

Sądziłam że na temat historii podboju kosmosu wiem wiele, ale jakże bardzo się pomyliłam! Sięgnęłam po książkę „Ziemia do Księżyca” tak na chwilę, by zerknąć o czym mowa, a pochłonęłam ją w jeden wieczór… Znalazłam tu wiele „smaczków” i ciekawostek, o których z pewnością i Wy nie wiedzieliście.

Autorką książki jest Lara Albanese, która ukończyła fizykę, a której pasją jest opowiadanie dzieciom z całego świata o nauce. Napisała około dwudziestu książek dla małych czytelników i opublikowała około stu artykułów dla dorosłych. Za szatę graficzną odpowiedzialny jest mieszkający w Bolonii  włoski ilustrator – Luogo Comune,  który prócz ilustracji do książek i czasopism tworzy także murale.

 

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Muchomor. Wydana jest w twardej oprawie i w dużym formacie. Wypełniona jest emocjami i ciekawą wiedzą. Myślę, że zainteresuje dzieci w wieku szkolnym, a nawet dorosłych. Na 60 stronach znajdziemy 19 rozdziałów, wypełnionych licznymi ilustracjami.

koszyk

Z książki dowiecie się wszystkiego na temat misji Apollo 11. Poznajcie jej trzech bohaterów i dowiecie się czemu jeden z nich nie mógł obserwować wyczynów kolegów. Dowiecie się jak dużo osób stało za sukcesem astronautów i poznacie pierwsze misje Apollo. Było ich sporo, a jedna z nich zakończyła się bardzo zabawną niedogodnością, bo wyobraźcie sobie jak to jest mieć katar w przestrzeni kosmicznej i nie móc wydmuchać nosa…

Bardzo zaskoczyły mnie informacje o zwierzętach w kosmosie. Zapewne każdy z nas słyszał o Łajce, która tak naprawdę nazywała się Kudrjawka, a tymczasem w kosmos została wystrzelona niemal cała arka Noego! Były tam muszki owocowe, małpy, żółwie, traszki, skorpiony, ryby, koty, a nawet pająki.

Wiecie co tak naprawdę znaczy podróżowanie po kosmosie? Na jaką wysokość należy się wznieść żeby zostało to uznane za lot kosmiczny? Przekonajcie się! Autorka przeprowadza nas przez pierwszy lot człowieka, ujawniając także smutne fakty o 18 osobach, która zginęły w czterech wypadkach podczas lotów kosmicznych. Jest pierwsza kobieta w kosmosie – Walentyna Tierieszkowa, której historia lotu jest naprawdę niesamowita! Jest Gagarin, który zapoczątkował pewien niecodzienny rytuał i którego naśladują inni astronauci. Są także przygotowania do lotu w kosmos i ten niezwykły kosmiczny skafander, który wymaga aż siedmiu kroków działania by go założyć! Jednym z jego elementów jest nawet kosmiczna pielucha.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W końcu są i pierwsi ludzie na Księżycu, którzy zmagali się z temperaturą od 5 do – 100 stopni Celsjusza! Zobaczycie pozostawioną i podpisaną przez nich i prezydenta Nixona tablicę pamiątkową. Przekonacie się jak świat obserwował na żywo tę transmisję (nawet więźniowie we Włoszech mogli wypożyczyć 600 telewizorów, by zobaczyć tę wielką chwilę).

Pod koniec zobaczycie jakie gadżety tuż po tym wielkim wydarzeniu wprowadziły na rynek firmy. Apollo 11 stał się żyłą złota, a ludzie coraz częściej sięgali po książki i czasopisma na ten temat. Ta misja przysłużyła się także licznym odkryciom, które do dziś są stosowane (materiał goretex, rzepy, żywność liofilizowana, czy mikroczipy i kwarcowe zegarki).

Dlaczego po misjach Apollo nigdy nie wróciliśmy na Księżyc? Co przyniesie przyszłość? Dlaczego w 2026 roku mają szansę pojawić się na Księżycu nowe ślady? A co z Marsem? Czy jest szansa na trwającą rok podróż? Sięgnijcie po tę książkę! Jest warta uwagi. Wszystkie fakty przekazane są przystępnie i ciekawie. Zobaczycie tu wielkie odkrycia, niesamowite rozwiązania, trudne decyzje, wielkie zmiany, sukcesy i porażki. Polecam tę lekturę całej rodzinie! Wartościowa, mądra książka.

 

 

 

 

Logo

Dodaj komentarz