„Zbrodnia pierwszej klasy” – Wydawnictwo DWUKROPEK

Przyszedł taki moment na naszej czytelniczej drodze, gdy moje dzieci zafascynowała książka kryminalna. Zaczęło się od córki – dziesięcioletniej Michasi, która gdy dostała w ręce egzemplarz „Zbrodni pierwszej klasy” nie mogła się od lektury oderwać ani na chwilkę. Czytała ją w każdej wolnej chwili, nie robiąc przerw nawet podczas posiłków. Myślę, że to tytuł miał znaczenie. Ona bardzo czekała na to, jaka zbrodnia będzie miała miejsce na kartach powieści. Książkę pochłonęła błyskawicznie. Niespełna 370 stron zajęło jej dosłownie „chwilkę”, po czym oznajmiła, że muszę ją przeczytać z Januszkiem (młodszym o 1,5 roku bratem). Tak więc sięgnęłam po trzeci tom z serii „Zbrodnia niezbyt elegancka” i zatopiłam się w lekturze razem z 9 letnim synkiem. Michalina ostrzegła nas jednak – na „ten” kluczowy moment będzie trzeba troszkę poczekać. Nie wszystko wydarzy się od razu!

 

 

„Zbrodnia pierwszej klasy” to powieść autorstwa Robin Stevens – współczesnej, angielskiej pisarki tworzącej dla dzieci i młodzieży. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek. Wydana została w twardej oprawie, a historia zawarta na jej kartach podzielona jest na sześć części. Znajdziemy tu również zarys wagonów słynnego Orient Expressu, spis podróżujących oraz przewodnik stworzony przez jedną z pasażerek.

Akcja rozpoczyna się 7 lipca 1935 roku, a jej treść spisała 13 – letnia Hazel, która wraz z przyjaciółką założyła Towarzystwo Detektywistyczne Wells & Wong. W wagonie pierwszej klasy pokonującej trasę Calais – Simplon – Stambuł na wakacyjny odpoczynek podążają obie nastoletnie bohaterki, wśród których znajdziemy także pisarza, rosyjską arystokratkę z wnukiem, właściciela firmy z odchudzającymi pigułkami i jego żonę, pokojówki, lekarza, medium i magika. W trakcie podróży dochodzi do sprzeczek i nieporozumień, a w pewnej chwili słychać krzyk jednej z kobiet, która pada ofiarą morderstwa. Od tej chwili zaczyna się emocjonujące śledztwo, od którego tata Hazel zaleca trzymać się dziewczynkom z daleka. Czy uda im się jednak porzucić swoje detektywistyczne „powołanie”? Kto dokonał morderstwa i jak to możliwe, że zbrodnia miała miejsce, skoro drzwi do przedziału były zamknięte na klucz? Sprawa, która ma miejsce w słynnym Orient Expressie będzie prawdziwym wyzwaniem, a ponadto znajdą się inni detektywi, równie mocno zdeterminowani. Kto skradł cenny naszyjnik? Kim będzie szpieg? Pytań i domysłów będzie bez liku, a rozwiązanie sprawy z pewnością Was zaskoczy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Emocjonująca i intrygująca powieść z pewnością spodoba się nieco starszym dzieciom. Myślę, że będzie idealna dla czytelników od dziesiątego roku życia. Tak jak wspomniałam –  jest to trzeci tom z serii, jednak nie trzeba znać poprzednich by sięgnąć po „Zbrodnię pierwszej klasy”. My już wpisujemy na listę obowiązkowych lektur poprzednie tytuły i z pewnością sięgniemy po następne, gdyż twórczość Robin Stevens bardzo moje dzieci zafascynowała. To idealna lektura nie tylko na wakacje. Polecamy!

 

koszyk

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwukropek logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.