„Wspaniała Gilly” 7 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Zapraszam do lektury 15-tomowej kolekcji literackich „pereł nieoczywistych” – książek mało znanych, niesłusznie zapomnianych lub całkiem nowych na naszym rynku książki dziecięcej.

Wśród autorów znajdą się m. in.  Astrid Lindgren, Václav Čtrvtek, Maurice Druon, Gianni Rodari i  E.B. White. Wszystkie książki Kolekcji są napisane lub tłumaczone wedle najlepszych standardów polszczyzny, dostosowane do wieku i wrażliwości dzieci. Mają rozwijać dobry smak, wrażliwość estetyczną,  poczucie humoru oraz przekazywać pozytywne wartości.

W Kolekcji znajdą się tytuły dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 13 lat.

Ilustracje do książek z Kolekcji CPCD wykonała Anita Głowińska.

Książki dostępne będą razem z tygodnikiem POLITYKA co dwa tygodnie w kioskach i salonach prasowych.

Całą Kolekcję można zamówić na stronie internetowej POLITYKI: www.sklep.polityka.pl/cpcd

 

TOM 7

„Wspaniała Gilly”  to powieść skierowana do dzieci w wieku od 13 lat, młodzieży, a także dorosłych. Warto aby zapoznali się z nią również rodzice, bo to jedna z nielicznych dostępnych dla dzieci książek ukazująca tak wiele emocji, empatii i trudnych, gorzkich tematów.

Książka jest w twardej oprawie, liczy 144 strony i nie posiada ilustracji. Jak przystało na tę serię zawiera tasiemkę – zakładkę idealnie dopasowaną kolorystycznie do grzbietu lektury.

Katherine Paterson to amerykańska pisarka, odznaczana wieloma nagrodami i medalami za wkład w literaturę dziecięcą. W swych książkach często porusza tematy trudne, przykre, „dorosłe”, a jej głównymi bohaterami są zwykle sieroty, lub osoby pozbawione opieki. Takie samotne życie miała właśnie autorka i często czuła się wyobcowana, może dlatego czytałam tę z książkę z takimi emocjami i tak trudno było mi się od niej oderwać… Jest bardzo „autentyczna” i świetnie napisana. Pierwsze wydanie miało miejsce w roku 1978, a powieść nadal pozostaje aktualna.

Gilly – główna bohaterka to bardzo krnąbrna, zadziorna dziewczynka, która wychowuje się bez rodziców. Jej miejscem pobytu są kolejne domy i rodziny zastępcze, które zmienia jak rękawiczki. Niestety w żadnym miejscu nie jest w stanie się zaaklimatyzować, nie daje szansy żadnej rodzinie, nikt nigdy nie przypada do jej gustu i nikt nie jest w stanie z nią wytrzymać. Jednocześnie bije od niej mądrość i inteligencja, z którą nauczyciele nie do końca potrafią sobie poradzić. Ta arogancka nastolatka przyprawiająca dorosłych o niemały ból głowy (np. niechęcią do grzebienia w celu pobicia rekordu nieczesania z Księgi Guinnessa) trafia do kolejnej już rodziny. Tym razem jest to nieco brudny dom otyłej pani Trotter, która oczywiście nie wzbudza w dziewczynce sympatii. Gilly nie chce nawet rozpakować się, bo wie że wkrótce spotka swą prawdziwą matkę… Wyobraża ją sobie, marzy o niej, w końcu otrzymuje od niej list, z którego odczytuje adres. Ostatecznie planuje ucieczkę i udaje się na dworzec! Tylko czy spełnienie marzeń da szczęście Gilly? Czy wszystko można zaplanować? Życie jednak często weryfikuje zamierzenia, plany i pragnienia, a to o czym tak bardzo się marzy nie zawsze jest lekarstwem na szczęście.

 

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy! Piękna, wzruszająca i skłaniająca do refleksji historia o życiu, o nastolatkach jakich we współczesnym świecie jest wielu, o docenianiu tego co mamy i kochaniu ludzi. Powieść niezwykle ważna i potrzebna, bo ponadczasowa. Do przeczytania jednym tchem i z ogromną przyjemnością.

Polecamy tom 7 jak i wszystkie dotychczasowe tytuły z Kolekcji, które można nabyć w każdej chwili w komplecie, lub osobno.

 

Więcej informacji o kolekcji znajdziecie tutaj:

Znalezione obrazy dla zapytania cała polska czyta dzieciom

 

 

 

7 thoughts on “„Wspaniała Gilly” 7 tom kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom

Dodaj komentarz