Wielkie bitwy husarii – Wydawnictwo AROMAT SŁOWA
Czy historia musi kojarzyć się dzieciom i młodzieży jedynie z nudnymi, podręcznikowymi faktami, które trzeba przyswoić, zdać i zapomnieć? Czy jednak może stać się ciekawą przygodą, po którą sięga się z przyjemnością i chęcią odkrywania?
Dziś mam dla Was propozycję bardzo pomysłowej książki, która z pewnością zainteresuje młodych czytelników i będzie czymś więcej niż odkrywaniem historii.
„Wielkie bitwy husarii” to opowieść o skrzydlatych jeźdźcach. Książka napisana jest bardzo przyjaznym językiem, a fabuła prowadzi nas niczym w dobrej powieści przygodowej. Historia polskiej husarii, która istniała niemal trzysta lat jest naprawdę niesamowita! Przez co najmniej sto lat była najlepszą jazdą i nie miała sobie równych. Warto przybliżyć sobie tę dumę Rzeczypospolitej i rozwinąć skrzydła wraz z tą lekturą.
Wstęp do książki przygotowała dr Joanna Wieliczka-Szarkowa, zaś ilustracje są autorstwa znanego krakowskiego artysty, Pawła Kołodziejskiego. Pierwsze strony przybliżają nam wyjątkowość, męstwo i siłę skrzydlatych jeźdźców. Dowiecie się dlaczego widok roty husarskiej tak bardzo wprawiał w zachwyt. Nawet cudzoziemcy nie potrafili bez emocji opisywać tej polskiej jazdy. Sławne, noszone na plecach, lub mocowane do siodeł skrzydła dodawały jeźdźcom i rumakom okazałości i odstraszały nieprzyjaciół.
Książka kipi od faktów i historycznych „smaczków”. Czy wiedzieliście, że to właśnie polscy husarze używali najdłuższych kopii (nawet do 6,2 metrów) w dziejach wojen? Ich siła uderzenia była tak ogromna, że potrafiła przebić czasami nawet zbroje. Husarze byli niezwykle wybornymi szermierzami, a ich szybkość i ruchliwość były imponujące! Warto przyjrzeć się także niezwykle bojowym rumakom, które od razu i bez rozpędu ruszały galopem i posiadały wyjątkową umiejętność nawracania w miejscu. Nie płoszył ich zgiełk walk, nie straszne im były huki wystrzałów, czy widok i zapach krwi. Na wystawienie pocztu husarskiego potrzebna była fortuna, dlatego tę zaszczytną służbę pełniła jedynie bogata szlachta.
Macie ochotę przyjrzeć się bliżej najlepszemu konnemu wojsku w dziejach świata, które stawało do boju ze Szwedami, Rosjanami, Kozakami, Turkami i Tatarami? Z kart książki poznacie przebieg bitwy pod Kircholmem, Kłuszynem, Chocimiem i Wiedniem oraz przeczytacie ciekawe noty o bitwach pod Orszą, Mohylewem, Cecorą, Trzcianą, Beresteczkiem, Połonką, Parkanami i Hodowem. Poznacie także biogramy dziewięciu zasłużonych hetmanów i przyjrzycie się zbrojowni polskiej oraz tureckiej.
Forma komiksu bardzo „przemawia” do dzieci! Ta opowieść o pięknie i potędze jest bardzo wartościową, ważną i potrzebną lekturą. Jestem pewna, że książka zasieje w młodych czytelnikach chęć do zgłębiania jeszcze większej wiedzy, a przede wszystkim udowodni, że warto poznać nasze dumne dzieje.
Do książki dołączony jest plakat!
Polecam.
„Wielkie bitwy husarii”
Tekst i ilustracje: Paweł Kołodziejski
Wstęp, biogramy i notatki o bitwach: dr Joanna Wieliczka – Szarkowa
Oprawa: twarda
Ilość stron: 74
Dla dzieci: 9+
Wydawnictwo AROMAT SŁOWA