„Uczucia” – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Uczucia towarzyszą nam każdego dnia, a emocje które wywołują często są powodem wielu nieporozumień i wstępem do dialogu. Szczególnie małym dzieciom z trudem przychodzi wyrażanie tego co czują, gdyż nie zdążyły się jeszcze oswoić z całą paletą doznań jakie towarzyszą im w domu, w przedszkolu, podczas zabaw z rówieśnikami.

 

 

koszyk

O uczuciach należy z dziećmi rozmawiać. Warto uświadamiać je że są czymś naturalnym, potrzebnym i niezbędnym do życia. O jednych rozmawia się z przyjemnością, inne mogą być powodem smutku, ale każde należy oswoić i dobrze poznać. Z pomocą rodzicom i nauczycielom przychodzi książka „Uczucia” która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Poetycki tekst Libby Walden idealnie współgra z urzekającymi ilustracjami Richarda Jonesa. Całość tworzy nostalgiczną kompozycję skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym. Twarda oprawa, grubszy, matowy i cudownie pachnący papier oraz wycięta na środku każdej stronnicy postać chłopca przykuwają uwagę nie tylko maluchów. Książka jest bogato zilustrowana, a stonowane i spokojne barwy idealnie odzwierciedlają emocje, przez które prowadzi nas główny bohater – mały chłopiec.

Na 28 stronach mali czytelnicy poznają aż 10 emocji, jednak zanim do nich przejdziemy autorka w zaledwie kilku zdaniach wyjaśnia nam ich obecność. Szczególnie to jedno przesłanie niezwykle mnie ujęło:

 

„Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją,

To wierz – lub nie – na serca dnie uczucia we mnie żyją.

Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy,

A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć?”

 

Właśnie takie niedługie, rymowane teksty znajdziecie na kartach książki. Jej twórcy znając doskonale dziecięcą naturę zawarli to co najważniejsze w każdym uczuciu, bez zbędnego pouczania, nakazywania. Kolor każdej rozkładówki również odpowiada emocjom jakie dane odczucia wywołują. Chłopiec stojący na szczycie góry zwiastuje odwagę, deszczowa chmura i łzy są odpowiedzią na smutek. Złość to ogromna lawa wydobywająca się z wulkanu, a radość to kolorowe obrazy uśmiechniętych zwierząt i barwnej łąki. Zazdrość to dym oblepiający głównego bohatera, a samotność to wymowna bańka smutno sunąca wśród mgły. Wstyd obrazują twarze wpatrzone w skrępowanego chłopca, któremu serce łomocze z całych sił, zaś ekscytacją są fajerwerki wybuchające na niebie wieczorną porą. Strach czai się w mrocznym lesie, a spokojem jest mała łódka lekko kołysząca się na wodzie.

Puentę stanowi obraz kilkorga dzieci w różnych sytuacjach i okolicznościach, wyjaśniający że choć każdy z nas jest taki sam to nosi w sobie inne odczucia i emocje. Zrozumieć drugiego człowieka możemy wówczas gdy sami znajdziemy się w podobnej sytuacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy tę pozycję rodzicom i wychowawcom do licznych rozmów z dziećmi o tym co dzieje się w ich głowach i sercach. Lektura jest idealnym wstępem do świata uczuć i emocji, z którymi najmłodszym bardzo ciężko przychodzi się oswoić. Dziecko które nie umie opowiedzieć jeszcze co czuje może z powodzeniem pokazać w książce ilustrację, która akurat odzwierciedla jego nastrój. Dzięki barwom nauczymy małego czytelnika rozpoznawać odczucia które w nim goszczą i śmiało o nich mówić. Ta bardzo starannie i pięknie wydana pozycja będzie idealnym prezentem dla przedszkolaka.

 

Znalezione obrazy dla zapytania zielona sowa logo