„Uciekinierzy” – Wydawnictwo ZAKAMARKI

Bardzo cenię szwedzką literaturę dla dzieci, a tuż obok twórczości Astrid Lindgren moje serce skradł Ulf Stark (1944-2017) – jeden z najbardziej lubianych i docenianych szwedzkich autorów książek dla dzieci, wyróżniony wieloma nagrodami.

Książki Ulfa Starka często poruszają temat relacji i więzów rodzinnych. Są bardzo prawdziwe i szczere, chwytają za serce i wzruszają. Z całego serca polecam sięgnąć po wszystkie pozycje, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Zakamarki. To książki mądre i wartościowe, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

Niedawno swoją premierę miała powieść „Uciekinierzy”. Ulf Stark w wyjątkowy sposób połączył w niej zawiłe relacje międzypokoleniowe, starość, tęsknotę, niedołężność, miłość, humor i śmierć. W jednej książce zawarł tak wiele emocji i wrażeń…

koszyk

Mały Gottfrid bardzo lubi odwiedzać swojego ukochanego dziadka w szpitalu. Czasem przyjeżdża sam, bo tata nie potrafi dogadać się z własnym ojcem. Dziadek opada z sił, ma słabe serce, a do tego złości się, krzyczy, wypluwa tabletki i przeklina. Czuje się jak zwierzę zamknięte w klatce i marzy by ostatni raz odwiedzić ukochany dom na wyspie, w którym wiódł spokojne, szczęśliwe życie aż do śmierci swojej żony.

Jego marzenie spełnia wnuczek i zabiera dziadka w sentymentalną podróż do przeszłości. Wyjazd zorganizowany przez chłopca zmienia dziadka nie do poznania, mężczyzna staje się pogodny, szczęśliwy i choć z dnia na dzień staje się coraz słabszy, to jego serce zaznaje tak wielkiego ukojenia i szczęścia, że spokojnie może przestać bić…

Dawno nie wzruszyłam się tak bardzo! Powieść Ulfa Starka to prawdziwa perła w literaturze. Historia poruszy dzieci, młodzież i każdego dorosłego. W niej jest wszystko! Prawdziwe życie, w którym radość, spełnienie i szczęście przeplata się z trudnymi relacjami, brakiem zrozumienia, złością, chorobami, kłamstwami, niedołężnością, brakiem zrozumienia. Pięknie wybrzmiewa w niej zwyczajne, dobrze przeżyte życie i miłość która trwa aż do końca życia.

Niezwykle wymowne ilustracje Kitty Crowther wypełniają karty tej elegancko wydanej książki. Pozycja dopieszczona jest w każdym detalu! Tłoczone litery na okładce i tasiemka – zakładka dodają jej elegancji i kunsztu. Ulf Stark zasługuje na tak piękne wydanie, a ta powieść zasługuje na Waszą uwagę.

Wspaniała, przygodowa lektura dla dzieci, rodziców i dziadków.

Polecamy całym sercem!

„Uciekinierzy”

Tekst: Ulf Stark

Przekład: Katarzyna Skalska

Ilustracje: Kitty Crowther

Oprawa: twarda z tasiemką zakładką

Ilość stron: 144

Dla dzieci: 9+

ISBN: 978-83-7776-191-5

Wydawnictwo ZAKAMARKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.