„Tofik i przyjaciele. Opowieść o smoku z winogronka” – Agnieszka Kazała – PATRONAT BLOGA

Kolejny patronat bloga, z którego bardzo się cieszymy! „Tofik i przyjaciele. Opowieść o smoku z winogronka” to ciepła, pełna emocji i mądrości opowieść dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Agnieszka Kazała tak „smacznie” przedstawiła głównego bohatera, że winogrono na naszym stole gości coraz częściej. Książka wydana jest w twardej oprawie, liczy 140 stron i zawiera obrazki, które dzieci mogą pokolorować, dzięki czemu stają się współautorami historii. Wydawnictwo Literackie Białe Pióro zadbało także o to, by pozycja ta zainteresowała początkujących czytelników, stąd czcionka jest naprawdę duża i wyraźna.

Zosia i Janek to zwyczajne rodzeństwo, które zaznaje niezwykłego odkrycia. Otóż wracająca z zakupów mama zauważa, że podczas rozpakowywania toreb jedna winogronowa kulka upada na podłogę i toczy się pod lodówkę. Troszkę smuci to kobietę, bo obawia się że owoc spleśnieje, ale synek pociesza ją mówiąc, że przecież jak tata wróci z pracy to odsuną lodówkę i wyjmą zgubę. Jakież zdziwienie spotkało mamę wieczorem, gdy wspólnymi siłami odsunęli lodówkę, a winogrona nie było… Przecież widziała, że tam właśnie się potoczyło.

Gdy wszyscy zasnęli, na parapecie wyłonił się fioletowy stworek, z małymi, lśniącymi skrzydełkami. Jedyny czujny o tej porze lokator mieszkania – kot Teofil miał niemałą zagwozdkę któż to taki. Jak na prawdziwą bajkę przystało, postacie porozumiewają się ludzkim językiem i zostają przyjaciółmi. Smok Tofik na dobre zadomowił się u rodziny i co dzień odkrywał nowe rzeczy. Bardzo zaciekawiło go akwarium z gupikami, bojownikiem, glonojadem, a także kolejny członek rodziny – chomik europejski Aleksander. Tutaj mali czytelnicy mają okazję dowiedzieć się czym ten osobnik różni się od innych, co zajada i dlaczego akurat to. Gdy nastała wiosna, a Teofil poznał już doskonale wszystkie kąty w mieszkaniu  powoli zaczął się nudzić. Wówczas jego koci przyjaciel zaproponował mu by zaprzyjaźnił się z mieszkającymi tutaj dziećmi! Jak przebiegło to spotkanie i jakie przygody przeżyli bohaterowie? Co spowodowało, że dzieci znacznie więcej czasu zaczęły spędzać na świeżym powietrzu zamiast przed komputerem? Koniecznie przeczytajcie!

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego polecamy tę lekturę? To opowieść, która prócz ciekawej i wartkiej akcji ma coś jeszcze! Coś niezwykle ważnego. Bawi i uczy, gdyż mali czytelnicy zaznajomią się z roślinami rosnącymi w ogrodzie, metodami ich rozróżniania, oraz ich dużym znaczeniem. Poznają zasady dobrego wychowania i zdrowego odżywiania, a wszystko to podane w zabawny i nienatrętny sposób. Świetna opowieść, która z pewnością znajdzie się w naszej wakacyjnej walizce, gdyż lubimy powracać do pięknych książek.

 

 

dzeki-logo

 

2 thoughts on “„Tofik i przyjaciele. Opowieść o smoku z winogronka” – Agnieszka Kazała – PATRONAT BLOGA

Dodaj komentarz