Tilda i kurzołek – Wydawnictwo WIDNOKRĄG
Dziś chciałam podzielić się z Wami książką estońskiego pisarza, która ma w sobie wiele emocji, delikatności i subtelności, a jednocześnie jest silną, piękną lekcją życia.
Czytając ją dzieciom na głos dużo myślałam do jakich książek mogłabym ją porównać i pierwsze co przyszło mi do głowy to „Piaskowy Wilk”. Tak, ona ma coś z tej właśnie książki. Jest współczesną baśnią filozoficzną o ogromnym ładunku emocjonalnym.
Główną bohaterką książki jest Tilda. Dziewczynkę wychowuje tylko mama, ponieważ tata zginął w wypadku wiele lat temu, gdy mała Tilda miała roczek. Dziewczynkę wciąż trapią myśli o ojcu. Zastanawia się jaki był, co lubił, czy jest do niego podobna. Rozmawia o nim ze swoim przyjacielem Lucasem, chłopcem, którego wszyscy wyzywają od lenia i darmozjada, bo najchętniej nie robiłby nic, prócz czytania. Nie wie kim chciałby być w przyszłości… Żaden zawód mu nie odpowiada.
Życie dzieci zmienia się diametralnie, gdy u Tildy w pokoju pojawia się kurzołek – mały, szary stworek, ze sterczącymi mysimi uszami i małymi skrzydełkami. Powstał z kurzu, z milinów drobinek kurzu, które połączyły się w przedziwny sposób. Był lekki, zwinny i niewidzialny i mógł wszędzie się dostać. Kochał guziki!
Tilda widziała go doskonale, bo urodziła się w promieniach słońca. Kurzołek był kurzem, pyłem i tym wszystkim, co kiedykolwiek było. Był także jej tatą! Stworzonko mówiło głosem jej ojca i opowiadało Tildzie jak wspólnie, całą rodziną spędzali czas, gdy była ona malutka, a wówczas przed jej oczami wyświetliły się dziesiątki obrazów, pięknych wspomnień.
Ta książka bardzo zawróciła w naszych głowach. W jednej powieści dla dzieci znaleźliśmy tak wiele ważnych i potrzebnych tematów do rozmów. Warto po jej lekturze zadać sobie pytania, o to kim jesteśmy? Kim chcemy być? W co wierzymy? Co daje nam szczęście? Co jest dla nas najważniejsze? Historia Tildy i kurzołka udowodni, że warto iść swoją drogą, że warto szukać odpowiedzi na te pytania.
Andrus Kivirähk, jeden z najpopularniejszych estońskich powieściopisarzy skomponował historię wielowymiarową, nacechowaną emocjami, wzruszeniami, tęsknotą, ciekawością świata i odkrywaniem siebie. Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek tego roku. Gdy zaczęłam czytać ją z dziećmi, one wciąż powtarzały: jeszcze jeden rozdział i jeszcze jeden! Piękne ilustracje przygotowała znana polska ilustratorka i graficzka, wielokrotnie nagradzana za swoje prace, Joanna Bartosik. Przecież kurzołek w jej wydaniu jest jak żywy! Tylko spójrzcie.
Polecamy całą rodziną. Piękna, mądra, pełna wartości książka.
„Tilda i kurzołek”
Tekst: Andrus Kivirähk
Przekład: Anna Michalczuk-Podlecki
Ilustracje: Joanna Bartosik
Oprawa: twarda
Ilość stron: 152
Dla dzieci: 8+
Wydawnictwo: WIDNOKRĄG