„Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest Syrenka?” – Wydawnictwo LITERATURA

Mamy nosa do dobrych książek detektywistycznych, oj mamy! A jedną z najlepszych tego roku z przyjemnością objęłam patronatem.

„Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest Syrenka?” to książka wielowymiarowa, w której dynamiczna akcja przeplata się z mnóstwem ciekawostek o Warszawie. Gdy tylko skończyliśmy ją czytać nabraliśmy wielkiej ochoty, żeby ruszyć do stolicy śladami tej książki i z pewnością na taką wyprawę wkrótce się wybierzemy. Tymczasem zapraszamy Was serdecznie do lektury książki, bo czytając ją odbędziecie w swojej wyobraźni niezwykłą podróż po Warszawie.

koszyk

Szymek z wielką trwogą wpadł do komendy policji w Warszawie, by zgłosić… ucieczkę Syrenki warszawskiej z Powiśla! Tak, widział to na własne oczy, ale detektyw Mątwa uznał to oczywiście za głupi dziecięcy żart. Chłopiec nie daje za wygraną i pragnie dowieść prawdy, ale w międzyczasie w Warszawie dzieją się kolejne dziwne rzeczy. Śladem Syrenki znikają również inne pomniki, niektóre zamieniają się miejscami!

Oczywiście śledztwo ruszyło pełną parą, gazety rozpisywały się i spekulowały swoje, twierdzono nawet, że może jakiś bogaty miłośnik sztuki tworzy kolekcję posągów, ale nie było żadnych śladów kół ciężkiego sprzętu, a przecież nikt od tak nie zabiera sobie pomników… Wkrótce pewna staruszka zajmująca się wróżbiarstwem także dojrzała dziwne zjawisko, ale jej doniesień też nikt nie brał poważnie, do czasu aż sprawa nabrała powagi! Z początku za główną podejrzaną uznano nawet mamę Szymka, dziennikarkę i chłopiec wraz z przyjaciółką Leną musiał zrobić wszystko by udowodnić niewinność matki.

Dużo tu emocji, wiele faktów, historycznych smaczków i ważnych przesłań dotyczących pomników i szacunku do nich. Zastanawialiście się dlaczego je stawiamy? Czym są dla nas? Czy je zauważamy? Doceniamy? Dlaczego niektóre są usuwane? Jestem pewna, że po lekturze tej książce inaczej spojrzycie na ten temat i każdy spacer po Warszawie stanie się uważniejszy. My w ramach naszej edukacji domowej planujemy przygotować mały przewodnik po warszawskich pomnikach, bo ta powieść bardzo nas zainspirowała i zafascynowała. Mądra, wartościowa, intrygująca, a do tego z zaskakującym zakończeniem.

Bardzo polecam dzieciom od około 8 lat, a także rodzicom i dziadkom. Czytajcie wspólnie, odkrywajcie historię Warszawy, poznawajcie jej wybitnych i zasłużonych mieszkańców i wspólnie snujcie rozwiązanie tego śledztwa!

„Śledztwo inspektora Mątwy. Gdzie jest Syrenka?”

Tekst: Małgorzata Strękowska – Zaremba

Ilustracje: Anna Oparkowska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 184

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo: LITERATURA

+48 42 630 23 81

Dodaj komentarz