Szczęście Mikołajka – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Juhu! Czy wam także cieszą się buzie na wieść o nowych przygodach Mikołajka?

„Szczęście Mikołajka” to prawdziwa radość dla dużych i małych fanów najbardziej rozbrykanego bohatera literatury francuskiej. W książce przeplatają się dwa plany: niezwykłej twórczej przyjaźni Goscinnego z Sempe oraz kultowe opowiadania o Mikołajku. To też sentymentalna podróż w czasie, która odkrywa tajemnice Mikołajka i jego bandy oraz mniej znane fakty z życia jego autorów.

Książka będzie wspaniałą propozycją do wspólnego, rodzinnego czytania!

Dziś recenzję przygotowała Misia. Zapraszam do lektury 🙂

koszyk

Przygody Mikołajka to kanon światowej lektury już od sześćdziesięciu lat! Wszystkie tomy z serii przeczytałam z wielką przyjemnością – nic więc dziwnego, że i ten najnowszy potraktowałam z czystą radością! Opowieści są ponadczasowe i zawsze aktualne. Każda strona karmi nas ogromem wrażeń, ciekawostek i przede wszystkim – wielką porcją śmiechu!

Tajną bronią Mikołajka są jednak jego autorzy i ich wieczne poczucie humoru! Przygody chłopca udowadniają, że wcale nie trzeba wybrać się daleko, aby wplątać się w niezłe tarapaty. Dowodem na to jest  ponad stu dwudziesto stronicowa opowieść. Najcenniejsze, co tu znajdziemy, to odkrycie warsztatu pisarskiego uwielbianego duetu Goscinny & Sempe. Po nich, pałeczkę przejęła Anne Goscinny, która zaprezentowała usłyszane od ojca opowieści w postaci przystępnej lektury.

Skąd wziął się wygląd głównego bohatera, jego imię, rodzina i dom? Jakie były początki i historia każdego z kumpli Mikołajka? Jak przyjęły się pierwsze historyjki o rozbrykanym psotniku?

Z ciekawostek powiem Wam, że Mikołajek był pierwotnie bohaterem pasków komiksowych publikowanych przez duet Goscinny-Sempé w belgijskim magazynie La Moustique. Jak to się stało, że autorzy komiks zamienili na bajki pisane prozą?

Ta spisana w postaci pięknej opowieści odpowiedź na wiele pytań dotyczących twórczości autorów „Mikołajka” zachwyci i wzruszy nie tylko fanów tego bohatera! Nie jest oczywiście spisana w postaci suchych faktów – zostały one raczej przekształcone w cudowną powieść, pełną licznych zwrotów akcji. Jakby tego było mało, znajdziemy tu też kilka historii o Mikołajku, jakie może już kiedyś słyszeliście – oraz takie zupełnie nowe! Z kolei jeśli chodzi o historie związane z autorami, do moich ulubionych należy ta, podczas której jeden z nich trafia do więzienia. Kto to był i w jakich okolicznościach się tam znalazł – to już musicie odkryć sami. Zapowiada się fascynująca przygoda!

„Szczęście Mikołajka” to komiczna powieść, której nie sposób przeczytać bez wielkiego uśmiechu na twarzy! To niesamowite, jak dorosły świat widzą dzieci. Tego, jak Mikołajek widzi otaczające go zdarzenia i opisuje dziwaczne zachowania jego autorów nie da się opisać – trzeba to przeżyć samemu! Gwarantuję, że nie raz padniecie ze śmiechu, a łezka w oku będzie pojawiać się regularnie.

Opowieść warto czytać z każdym pokoleniem młodych czytelników. Sama książka nie tylko wydana jest w podręcznym formacie, ale także zawiera dużą czcionkę sprzyjającą szybszej i łatwiejszej lekturze. Jakby tego było mało, wiele zdarzeń jest tu zilustrowanych w postaci przyjemnych dla oka, klimatycznych ilustracji – i to na dodatek kolorowych!

Serdecznie polecam „Szczęście Mikołajka”! Tej pozycji nie może zabraknąć u żadnego fana tej serii. Z powodzeniem możecie czytać ją z zarówno z przedszkolakami jak i z uczniami klas podstawowych – koniecznie wspólnie, rodzinnie, a uciechy i zabawy będzie o wiele więcej!

Michalina, lat 15

„Szczęście Mikołajka”

Tekst: Anne Goscinny

Przekład: Paweł Łapiński

Ilustracje: Na podstawie książek Renégo Goscinnego i Jeana-Jacques’a Sempégo

Oprawa: twarda

Ilość stron: 128

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Książka autorstwa Anne Goscinny napisana została na podstawie pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego (do niego Ann napisała scenariusz i go współprodukowała). Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes. Zdobył już główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych.

Polska premiera filmu odbędzie się w lutym 2023 roku. Już nie możemy się doczekać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.