„Słoń Eriki” – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Zapraszamy dziś serdecznie do lektury przejmującej, wzruszającej, zabawnej i trzymającej w napięciu powieści autorstwa Sylvii Bishop, którą zilustrował Ashley King. „Słoń Eriki”  jest debiutancką książką Bishop, która w zamierzeniu ma otwierać cykl wielu opowieści dla młodych czytelników.

Książka wydana jest w twardej oprawie, wypełniają ją czarno-białe urocze i pełne szczegółów ilustracje i ma dużą, wyraźną czcionkę, która sprzyja samodzielnemu czytaniu. Tę pozycję Wydawnictwo Zielona Sowa kieruje do dzieci w wieku od 6 lat. Lektura spodoba się zarówno dziewczynkom jak i chłopcom i z pewnością będzie pozycją do której mali czytelnicy będą powracać wielokrotnie.

 

 

Gdy Erika kończy 10 lat przed jej domem zjawia się słoń. Ten dość nietypowy prezent ma przy sobie ważny dokument, który stwierdza iż ona – Erika Perkins posiada do niego Wszelkie Prawa. Cóż zrobić z tak poważną niespodzianką? Dziewczynka zadaje mnóstwo pytań lecz jej nowy towarzysz na każde z nich odpowiada różnym rodzajem „TRĄB” które dziesięciolatka odczytuje w swój sposób. Zabiera olbrzyma do domu na wybrzeżu i stara się znaleźć mu wygodny kąt w pokoju wujka Jeffa, który wyjechał do Indii gdy Erika miała 8 lat. Jej opiekun jest ornitologiem i odbywa podróż w poszukiwaniu rzadkiego okazu ptaka. Niestety to już dwa lata odkąd dziewczynka jest zmuszona sama o siebie dbać, a ponadto pozostawione w kopercie pieniądze powoli się kończą…

150 kg kapusty dziennie by nakarmić słonia to ogromny wydatek, więc właścicielka stara się być praktyczna i oszczędna zbierając trawę dla głodomora. Przyjaźń obiera coraz szerze kręgi a wspólne spacery i odkrywanie uroków miasta stało się dla tej pary codziennością. Z czasem jednak sytuacja materialna zmusza dziewczynkę aby pomyślała o oddaniu przyjaciela do zoo, z czego towarzysz nie jest zadowolony. Wówczas dzieje się coś niespodziewanego, gdyż trzymany w domu słoń zyskuje tak wielki rozgłos że pod dom tej pary przyjaciół zaczynają pojawiać się tłumy ludzi. Gdy dziewczynka uświadamia sobie że nie ma w domu już nic do zjedzenia postanawia pobierać opłaty za wstęp. Po chwili cennik zawiera już oglądanie i przejażdżki, a chętnych nie brakuje. Kolejka ciągnie się przez całą ulicę, co bardzo cieszy Erikę, natomiast nie podoba się to jej sąsiadce – pani Pritchett. Z czasem przyjaciele przenoszą się na plażę, by słoń mógł tam wozić swych klientów.

Pewnego dnia o uroczego TRĄBiącego zwierzaka upomina się Departament Egzotycznych Zwierząt, który postanawia odebrać go dziewczynce. Wówczas pomoc przychodzi od najmniej oczekiwanej osoby zaś ta której dziewczynka ufała okazuje się zdrajcą! Rozpoczyna się zatrważająca walka o przyjaźń, której zakończenie jest zupełnie nieprzewidywalne!

W książce prócz opowieści pełnej emocji i przygód dzieci znajdą także całą masę wiedzy o słoniach, a nawet mrówkach których hodowlą zajmuje się owa sąsiadka dziewczynki. Otóż co bardzo nas zaskoczyło te mikroskopijne stworzenia potrafią unieść ciężar ważący pięć tysięcy razy większy niż ich własne ciało, są więc znacznie silniejsze od słonia. Ponadto pod koniec książki znaleźć można bardzo dużo ciekawostek o słoniach przedstawionych w przystępny dla dzieci sposób.

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zielona sowa logo

 

 

Urokliwa, pełna zaskakujących zmian akcji i wartościowa lektura którą przeczytałam z dziećmi „jednym tchem”. Nie mogliśmy się od niej oderwać, a Erika stała się swoistą kumpelką moich pociech. Ten niezwykły prezent jaki otrzymała główna bohaterka stał się dowodem na to że życie pełne jest zaskakujących, trudnych ale potrzebnych emocji, które budują w nas – czytelnikach empatię. Jesteśmy oczarowani debiutem literackim Sylvii Bishop i z pewnością sięgniemy po kolejne tytuły tej współczesnej pisarki.

 

koszyk

One thought on “„Słoń Eriki” – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Dodaj komentarz