Seria MALI WIELCY „Pablo Picasso” – Wydawnictwo SMART BOOKS

Z radością przedstawiam Wam nowy tom z cudownej serii książek „Mali Wielcy”.

TUTAJ przypominam recenzję wcześniejszych tytułów 🙂

Cykl ten szybko stał się bestsellerem na całym świecie! Znajdziecie w nim niezwykłe historie wybitnych osób – od malarek, muzyków i projektantek po naukowców, polityków, sportowców i odkrywczynie! Wszyscy zapisali się w dziejach świata, a każde z nich było kiedyś dzieckiem, które miało marzenia. Dziś możemy przybliżać dzieciom życiorysy tych postaci poprzez ciekawe, przystępnie napisane i bogato ilustrowane książki.

Najnowszy tom „Pablo Picasso” opowiada historię jednego z najwybitniejszych artystów w historii świata!

koszyk

Pablo bardzo szybko nauczył się rysować, a pierwsze słowo jakie wymówił brzmiało: ołówek. Już w wieku dziewięciu lat narysował swój pierwszy obraz i już jako dziecko stał się lepszym artystą niż jego tata – nauczyciel rysunku. Od dziecka tata zabierał go na wystawy sztuki, a mały Pablo marzył by kiedyś to jego obrazy wisiały wśród prac wielkich hiszpańskich mistrzów. Błyskawicznie opanował każdą technikę rysunku, ale marzył o pokazaniu światu swojego stylu. Z czasem zaczął dzielić z przyjacielem malutkie studio i tworzył, ale jego obrazy nie zdobywały uznania, z wielkim trudem wystarczało mu na życie, czasem nawet ogrzewał pokój paląc swe obrazy w piecu…

To właśnie Pablo był współtwórcą całkowicie nowego stylu – kubizmu. Malował postacie i przedmioty z wielu różnych perspektyw i składał je w całość na jednym obrazie. Pablo jako pierwszy zastosował także technikę kolażu, wycinając z tapety kawałki i przyklejając je na swój obraz.

Pablo stworzył także najbardziej poruszające antywojenne dzieło sztuki. Ogromny czarno-biały obraz o wymiarach 349 × 776 cm, przedstawiający bombardowanie miasta Guernica ozdobił hiszpański pawilon podczas Wystawy Światowej w 1937 roku. To jedno z najsłynniejszych dzieł artysty.

Ile dzieł stworzył artysta? Dlaczego jego sztukę przez dwa lata zdominował smutek i malował wówczas używając tylko niebieskiego koloru? Co sprawiło, że porzucił szkołę i samodzielnie poznawał sztukę? Kiedy i gdzie zorganizował swoją pierwszą wystawę? Gdzie spędził większość życia? Dlaczego postrzegano Picasso jako artystę nowatorskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na kartach książki, którą polecam całym sercem.

Warto poznać tego wyjątkowego hiszpańskiego malarza, rzeźbiarza, grafika oraz poetę, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jego historia jest dowodem na to, że mimo trudności warto wierzyć w swój talent. Często mawiał, że każde dziecko jest artystą, a sztuką jest pozostać artystą, kiedy się dorośnie.

Dodaj komentarz