„Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka” – Wydawnictwo PWN

Rzadko dzielę się tutaj książkami – poradnikami dla rodziców. W wychowaniu swoich dzieci kieruję się sercem, intuicją i całym dobrem, które wyniosłam z rodzinnego domu. Dla tej książki zrobiłam jednak wyjątek! Dziś zapraszam Was na recenzję cennej, pięknej i ważnej książki dla każdego dorosłego. Rodzice, dziadkowie, wychowawcy, nauczyciele – wszyscy znajdą tu wartościowe, wspierające treści.

„Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka” czytałam przez ostatnie dni z dużą dozą spokoju, uważności i przemyśleń. To wybór niezwykle inspirujących cytatów, które dadzą do myślenia i refleksji. Chłonęłam tę książkę strona po stronie, myśląc sobie jak bardzo zapominamy w tym pędzącym świecie o tym, co najważniejsze – o pielęgnowaniu więzi, o bliskości z dzieckiem, o szacunku. Czasy się zmieniają, mody przemijają, ale jedno pozostaje bez zmian, to potrzeba ciągłego doskonalenia samego siebie po to, by budować przyjazne relacje, by akceptować drugiego człowieka takim jakim jest, by być po prostu dobrym człowiekiem.

koszyk

Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą, działaczem społecznym, a przede wszystkim człowiekiem o niebywałym sercu. „Stary Doktor” jest legendą i wzorem do naśladowania, dlatego bardzo się cieszę, że wydawnictwo PWN przygotowało książkę z tak ważnymi i mądrymi cytatami. Ta lektura to samo dobro! Chciałabym pokazać wam każdą stronę, każdy cytat, bo nie ma tu zbędnych słów.

Korczak podkreślał jak ważne jest indywidualne podejście do każdego człowieka, jego godność i prawo do współdecydowania o swoim losie. Nie pozwalał bagatelizować tego, co mówią dzieci, respektował ich reguły, traktował je poważnie i z szacunkiem. Co ważne i co ja sama bardzo dobrze czuję – olbrzymie znaczenie przypisywał intuicji opiekuńczej. Któż jak nie rodzic najlepiej zna swoje dziecko?

Książka składa się z siedmiu rozdziałów. Znajdziecie tu cytaty o trosce, spostrzeżeniach, dorosłych, karach, relacjach, kształceniu i poszukiwaniach. Możecie czytać ją od pierwszej, po ostatnią stronę, a możecie otworzyć na dowolnej karcie. Chłońcie te cenne przesłania, wdrażajcie we własne życie, ślijcie dalej i doceniajcie postać tego wielkiego człowieka, którego przesłania zawsze pozostaną aktualne.

Wspaniała lektura! Polecam ją całym sercem.

„Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka”

Tekst: Janusz Korczak

Wybór i wstęp: Agnieszka Zgrzywa

Oprawa: twarda

Ilość stron: 218

Wydawnictwo PWN

One thought on “„Recepty Starego Doktora. Wypisy z dzieł Janusza Korczaka” – Wydawnictwo PWN

  • 22/08/2022 at 10:15
    Permalink

    To cudo powinno być w każdym domu. Jeśli uda się zdobyć przeczytam i zaraz przekaże dalej – córce – aby mogła czytać razem ze swoimi synkami i mężem.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.