„Radio zapomnianych dzieci” – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Przygoda, humor, wartka akcja, zaskakujące zwroty… Michasia przygotowała dziś dla Was recenzję bardzo ciekawej powieści. Pozycja idealna dla czytelników od około 10 lat!

koszyk

Zaledwie dziewięcioletni Alfred mieszka zupełnie sam. Zapewne wielu ciśnie się na usta pytanie – dlaczego? Matka chłopca zniknęła gdy był jeszcze mały, a tata przez nieustanne prowadzenie interesów oraz udzielanie konsultacji znikał z domu na długie miesiące. Alfred w swoim małym mieszkanku czuje się bardziej „przechowywany” na czas podróży ojca niż mieszkający.

Pewnej bezsennej nocy, jednej z wielu, spędzanej tym razem na podłodze w przedpokoju, do uszu zapomnianego chłopca docierają kroki pod drzwiami mieszkania, trzask klapki otworu na listy i nieoczekiwane pojawienie się dziwnych prezentów: kawałka gazety, rumianego jabłka, wełnianych skarpetek i kanapki z plasterkami ogórka. Jednak gdy Alfred otwiera drzwi, na klatce schodowej nie znajduje nikogo. Podkradacz znika.

Gdy wraca jednak kolejnej nocy, Alfred jest gotowy i rzuca się w pościg za tajemniczą osobistością. Okazuje się, że podkradaczka jest jednym z Wrażliwouchych – osób, potrafiących wyczuć obecność Zapomnianych dzieci. Wspólnie z rudym kotem, łobuzerskim krukiem i Alfredem przygotowują nocną audycję radiową oraz ruszają na trop… czego? To już musicie przeczytać sami!

Jesteście ciekawi, kim są Zapomniane dzieci? Zastanawia Was, czy tata Alfreda przypomni sobie o porzuconym synku? Jaki finał będzie miała ta zwariowana historia?

„Radio zapomnianych dzieci” to książka utrzymana w klimacie klasycznej literatury dla dzieci. Współczesna powieść, w której magia przeplata się z rzeczywistością została wyróżniona (nie bez powodu) w 2020 roku prestiżową nagrodą Finlandia Junior Prize. Fińska autorka, Anja Portin cudownie łączy mistyczną historię przygodową, pod której kołderką skrywają się tematy poważne.

Pisarka przedstawia historię z oczu wrażliwego, ale ogromnie samodzielnego dziewięcioletniego chłopca, w którym budzi podziw dbałość o każdą ze swoich potrzeb i codzienne obowiązki. Autorka dogłębnie porusza temat samotności oraz skupia się na kwestiach budowania relacji z rodziną i walki z obojętnością ze strony opiekunów dziecka.

Dwa słowa pragnę również powiedzieć na temat oprawy graficznej książki. Pozycja o pięknej, twardej oprawie zdobiona jest świetnymi, stylizowanymi czarno-białymi ilustracjami autorstwa Miili Westin. Anja Portin to mistrzyni prezentacji szerokiej gamy emocji i problemów, które wbrew pozorom, mogą być dość bliskie naszej codzienności. Oczywiście nie zabrakło równowagi – masy humoru, intrygujących tajemnic i wspaniałego nawiązania do historii. Aleksandr Stiepanowicz Popow, fizyk i wynalazca, od którego nosi nazwę kanał radiowy Alfreda i oryginalny, fiński tytuł tej książki, skrywa niejeden sekret – ale o tym sza! Zajrzyjcie do książki i przekonajcie się sami!

Nie mogło zakończyć się inaczej, niż na gorącym poleceniu książki z mojej strony! Idealna na każdy dzień w roku i dla każdego, kto uwielbia historie przyprószone magią…

Michalina, lat 15

„Radio zapomnianych dzieci”

Tekst: Anja Portin
Przekład: Katarzyna Aniszewska
Ilustracje: Miila Westin

Oprawa: twarda

Ilość stron: 288

Dla dzieci: 10+

Wydawnictwo WIDNOKRĄG