Przygoda w kapeluszu – Małgorzata Wójcik

Lubię książki które przez pryzmat emocjonujących i ciekawych przygód niosą ważne życiowe przesłania. Takie, dzięki którym dzieci w nienachalny, pozbawiony dydaktyzmu sposób uczą się wartości i poznają życie. Dzięki takim właśnie lekturom młodzi czytelnicy mają szansę zobaczyć prawdziwe życie, w którym są problemy, niesnaski, ale i radość, szczęście. Jedną z takich wartościowych pozycji jest książka „Przygoda w kapeluszu”  autorstwa Małgorzaty Wójcik, którą zilustrowała Iwona Walaszek – Sarna.

 

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Poligraf i wydana została w twardej oprawie. Na 96 stronach znajdziemy 10 rozdziałów, w których dzieją się rzeczy niezwykłe! Głównym bohaterem powieści jest filcowy, brązowy kapelusz, którego charakteryzuje upodobanie do snu. Zazwyczaj odkrywa on świat będąc na głowie swojego właściciela Antka Czarodzieja. Chłopiec jest wesołym, pełnym chęci niesienia wszystkim  pomocy sympatykiem przyrody, dlatego założył Klub Miłośników Zwierząt. Nazwisko jednak nie jest tylko nazwiskiem, bowiem Antek naprawdę potrafi czarować! Ma swoje specjalne zaklęcie, dzięki któremu potrafi przenieść się w konkretne miejsce i pomagać innym.

 

„Obracając się na pięcie,

wypowiadam swe zaklęcie.

Trzy słowa ze sobą noszę:

przepraszam, dziękuję i proszę.”

 

Pierwszą z przygód bohaterowie przeżywają oboje. Dzięki swym możliwościom Antek wraz z kapeluszem pomagają zrozumieć kilkuletniej dziewczynce jak ważna jest zdrowa dieta i ruch. Później jednak pod wpływem wiatru kapelusz zostaje porwany i sam zmaga się z wieloma perypetiami, pomagającym napotkanym i szukając jednocześnie swojego właściciela. A przygód nie brakuje! Znajdziecie tu spotkanie z latarnią, której zniszczony wygląd nikogo nie przyprawiał o radość, jednak dzięki tytułowemu bohaterowi jej życie diametralnie się odmieniło. Zobaczycie jak pewien bardzo zapracowany tata zrozumiał co w życiu jest najważniejsze, uszczęśliwiając własną rodzinę dając im … siebie. Będzie także przygoda ze znudzonym traktorem, który potrzebował pomocnej dłoni, a nawet spotkanie z Czerwonym Kapturkiem, który będzie musiał uratować schorowanego wilka. Tutaj najmłodsi odkryją niezwykle ważny aspekt dbania o przyrodę i niezaśmiecania lasów. Autorka porusza również temat relacji rówieśniczych, wyśmiewania, wyszydzania kolegów. Pokazuje skutki takowego traktowania i udowadnia że nie niosą one nic dobrego dla żadnej ze stron. Pokazuje jak sobie z nimi radzić i je naprawiać. Jedną z moich ulubionych historii jest ta w której dziadek opowiada wnuczce piękną bajkę o tym jak babcia odeszła. Ujęła mnie za serce ta krótka, wymowna, pozbawiona smutnych wrażeń opowieść. Znajdziecie tu również epizod z urodzinowym przyjęciem Klary, która będzie miała poważną zagwozdkę do rozwiązania gdy niechcący wytnie dziurę w obrusie przygotowanym na swoją uroczystość, a także zobaczycie prawdziwe relacje między rodzeństwem, które choć bardzo się kocha to przecież często się kłóci… Tutaj kapelusz także będzie miał dużo do pracy!

W każdym rozdziale poznajemy nowych bohaterów, ich życie i historię która ich dotyka. W tym wszystkim jest ON – uroczy kapelusz, który przemierza domy, lasy, wodę by nieść pomoc, a jednocześnie by odnaleźć swojego ukochanego kompana, Antka. Czy mu się to uda? Czy rozwiąże wszystkie problemy i wróci do przyjaciela? A może to porwanie przez wiatr było tylko pretekstem by posłać kapelusz na podbój przygód? Koniecznie sięgnijcie po tę lekturę i przekonajcie się sami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książkę polecam do wspólnego, rodzinnego czytania. Myślę że spodoba się starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Małgorzata Wójcik w cudowny, ciepły, ale i bardzo konkretny, jasny sposób pokazuje jak ważne jest w obecnym czasie zrozumienie, życzliwość, pomoc drugiej osobie, przyjaźń. W zabieganych, zapracowanych dniach warto znaleźć chwilę na czas z dzieckiem, warto pochylić się nad tą książką i wspólnie, głęboko ją przeżyć. Każdy znajdzie tu cząstkę siebie. Autorka wspaniale porusza wiele ważnych tematów, dlatego uważam że tej pozycji nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego młodego czytelnika. Polecamy!

 

 

 

Książkę możecie zakupić w wersji papierowej lub jako audiobook.

Znalezione obrazy dla zapytania litery cztery logo

6 thoughts on “Przygoda w kapeluszu – Małgorzata Wójcik

Dodaj komentarz