Piraci Oceanu Lodowego – Wydawnictwo ZAKAMARKI

Pokochaliśmy Fridę Nilsson za książkę „Prezent dla Cebulki”. Czytamy ją co roku w przedświątecznym czasie i za każdym razem wywołuje w nas te same, prawdziwe, chwytające za serce emocje. Tym razem postanowiliśmy sięgnąć po książkę o zupełnie innych „gabarytach”. Na ferie do plecaka spakowaliśmy solidną powieść „Piraci Oceanu Lodowego” i dosłownie „połknęliśmy” ją w dwa dni. Autorka po raz kolejny nas nie zawiodła! W mistrzowski sposób stworzyła opowieść, której nie oprze się żadne dziecko. Według mnie książka skierowana jest do czytelników od 9 lat. Czyta się ją jednym tchem, bo wciąga jak mało która, a musicie wiedzieć że my czytamy dużo i dobrą książkę „wyczujemy” na kilometr! Świetnie sprawdzi się do wspólnego, rodzinnego czytania na głos.

 

 

„Piraci Oceanu Lodowego”  napisała szwedzka autorka Frida Nilsson, ilustracje przygotował Alexander Jansson, zaś świetnego przekładu dokonała Marta Wallin. Książka wydana jest w twardej oprawie, liczy 362 strony i jest magiczną, trzymającą w napięciu powieścią przygodową.

Dziesięcioletnia Siri i jej młodsza siostra Miki zamieszkują Niebieską Zatokę. Mama dziewczynek zmarła wkrótce po drugim porodzie, ojciec zaś jest już starszym, bardzo szczupłym, pozbawionym sił mężczyzną, więc córki starają się wyręczać go w wielu obowiązkach. Wieczorami, gdy zapada zmrok Miki prosi siostrę by opowiadała jej krążącą po okolicy legendę o Białej Głowie. Podobno ów król piratów ma długie, białe włosy które spina w kok, gdyż boi się aby mu nie zamarzły i nie odpadły. Wszelkie łupy które rabuje ze statków oddaje kompanom, zaś sam „kolekcjonuje” … małe dzieci! Są mu one potrzebne do pracy w kopalni, głęboko po ziemią, w wąskich, ciemnych korytarzach. Ponoć pracują one tam ponad siły, wiele umiera szybko z wycieńczenia.

Pewnego dnia dziewczynki wyruszają same na jagody. Zostawiają Patyczka (tak nazywają tatę) i ruszają na Żelazne Jabłko, czyli niewielką wysepkę która do nich należy. Płyną łódką na płaskie i szare morze. Starsza z dziewczynek nakazuje siostrze przejść na drugą stronę wyspy w poszukiwaniu większej ilości jagód, jednak ta bardzo się boi. Siri wyśmiewa siostrę by nie była dziecinna i siedmiolatka w końcu rusza przed siebie. Niepewnie, pełna strachu idzie i już nie wraca. Legenda którą znają siostry okazuje się prawdą! Biała Głowa porywa malutką dziewczynkę, by ta pracowała dla niego w kopalni diamentów…

Siri jest zrozpaczona, sądzi że gdy ludność z osady dowie się o tej tragedii szybko ruszy na pomoc, jednak tak się nie dzieje. Każdy myśli tylko o sobie… Dziewczynka postanawia dokonać czegoś niesamowitego! Rusza w długą drogę by odbić siostrę z rąk piratów. Sama. Jest wyśmiewana, nikt bowiem nie może uwierzyć że dziecko może zaplanować coś takiego, nikt nie wierzy w jej moc. Po drodze wiele się dzieje, historia goni historię, przygody są pełne niebezpieczeństwa, emocji, strachu, ale wszystko napisane jest tak przystępnie, ciekawie, że nie można skończyć książki zanim nie dotrze się do jej ostatniej karty.

Jak czuje się siedmioletnia Miki harująca pod ziemią w niewoli? Co przeżywa w tym czasie jej siostra próbująca dotrzeć do Białej Głowy?  Czy stanie oko w oko z mężczyzną który w miejscu duszy ma pustkę i zimno? Co z tatą pozostawionym samotnie? Czy miłość zwycięży ból, cierpienie, niesprawiedliwość i podłość? Bardzo zachęcam Was do tej lektury, uważam że powinno przeczytać ją każde dziecko. Autorka w cudowny sposób wplotła tu również sporą dozę humoru, więzów uczuciowych, przyjaźni między dzieckiem a dojrzałym mężczyzną, stwarzając piękną, wartościową, magiczną historię, którą warto poznać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Jestem oczarowana tą propozycją od Fridy Nilsson i czekam  wraz z dziećmi na kolejne powieści które ukażą się pod skrzydłami wydawnictwa Zakamarki. Jak przystało na szwedzką literaturę znajdziecie tu wiele ważnych prawd życiowych ukazanych w nietuzinkowy, autentyczny sposób. Ta lektura znalazła szczególne miejsce w naszych sercach i z pewnością będziemy do niej często powracać. Polecamy!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zakamarki logo

4 thoughts on “Piraci Oceanu Lodowego – Wydawnictwo ZAKAMARKI

 • 07/02/2019 at 04:53
  Permalink

  Recenzja,, Piraci oceanu lodowego „porusza serce. Przeczytam z wnukami, obiecuję

  Reply
  • 07/02/2019 at 11:47
   Permalink

   Bardzo się cieszę! Tę książkę warto przeczytać. Jest niezwykła i chwyta za serce małych i dużych. Bardzo polecam.

   Reply
 • 30/06/2019 at 14:53
  Permalink

  Bardzo dziękuję za polecenie książki-zabraliśmy ją ze sobą na wakacyjny wyjazd i czytaliśmy dosłownie wszędzie naszym dzeciom (7-10lat), Najstarsza córka po kryjomu podczytywała nocą gdy już młodsze dzieci spały (przyznała się nam dopiero po kilku dniach).Bardzo wciągająca fabuła i mądre przesłanie. Rzeczywiście świetna do czytania rodzinnego!

  Reply
  • 30/06/2019 at 20:07
   Permalink

   Bardzo się cieszę że po nią sięgnęliście! U nas było podobnie, bardzo nas „wciągnęła” 🙂 Pozdrawiam.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.