Prawdziwe księżniczki – seria Dlaczego? Kiedy? Jak? – Wydawnictwo SAM

Wydawnictwo SAM bardzo starannie dobiera książki, które wydaje pod swoimi skrzydłami. Nie są to pozycje z przypadku. Zawsze przemyślane, starannie wydane, a do tego oswajające dzieci z ciekawymi tematami.

Tym razem jest podobnie! „Prawdziwe księżniczki” to pierwsza pozycja z serii popularnonaukowych książek „Dlaczego? Kiedy? Jak?„, dzięki której dzieci odkrywają świat poprzez zabawę.

Książka pełna wiedzy i … okienek! Małe rączki bardzo to lubią.

koszyk

Tu kupisz książkę z 20% rabatem na hasło: SAM9

Warto zacząć od tego, że zdecydowanie nie jest to lektura tylko dla dziewczynek. Chłopcy również będą nią zafascynowani, bo znajdą tu dużą ilość ciekawostek, które wcale z różem nie mają wiele wspólnego.

Staś naliczył tu aż 29 okienek, pod którymi skrywają się obrazki lub wiadomości, dotyczące życia w pałacu, w dawnych czasach. Czytając ją strona, po stronie można poczuć ten wyjątkowy klimat dostojnego życia i elegancji.

To swojego rodzaju podróż w czasie, podczas której zajrzycie do pałacowych wnętrz, wybierzecie się na bal, dowiecie się kim są księżniczki i jak zostaje się królową.

Być może zaskoczy Was fakt, że bawialnie i sypialnie księżniczek i książąt znajdowały się w pobliżu pokojów opiekunek, z dala od pomieszczeń rodziców. Dzieci nie miały wiele czasu na zabawę, bowiem od małego były przygotowywane do przyszłych ról i obowiązków. Edukacja księżniczek była bardzo ważna, ale najważniejsze było posłuszeństwo i dobre wychowanie! Od małego uczono dzieci także tańca, dygania i ukłonów, a wieczory spędzano wspólnie, podczas których guwernantka czytała książki.

Wielką wagę przykładano także do strojów. Dzieci ubierano jak dorosłych, choć gorset i krynolina nie należały do najwygodniejszych! Żeby przyodziać te wszystkie warstwy potrzebna była pomoc pokojówki lub guwernantki.

Mycie ciała wodą uznawano w dawnych czasach za niezdrowe, dlatego w celu odświeżenia się używano dużą ilość perfum, a wachlarze stosowano do rozwiewania nieprzyjemnych zapachów. Były one pięknie zdobione i układały się w obrazy tworzące sceny. Arystokratki nie lubiły pokazywać własnych włosów, a w modzie były wówczas peruki z włosów ludzkich lub zwierzęcych. Potępiano mycie włosów, więc większość ludzi miała pchły i wszy. Dowiecie się w jaki sposób się z nimi rozprawiano.

Zobaczycie także, w jaki sposób świętowało się zaślubiny, jak wyglądała królewska uczta, czy jak spędzano wolny czas. Poznacie słynne księżniczki, a nawet ubierzecie swoją własną! Na jednej ze stron znajdziecie kartonową postać oraz wszystkie jej elementy garderoby i dodatki, a nawet psiaka! Wystarczy je wypchnąć, założyć na księżniczkę, zagiąć języczki i już możecie cieszyć się swoją własną, wytworną arystokratką.

Choć książka skierowane jest do dzieci od około trzeciego roku życia, to uważam że będzie także interesującą lekturą dla starszych czytelników. To swego rodzaju lekcja historii, podana w ciekawy, przystępny i nietuzinkowy sposób. Bardzo przyjemne ilustracje i duża ilość okienek zachęcą do lektury najwybredniejszego czytelnika. Zajrzyjcie tu w każdy zakamarek, nawet do szafy młodej księżniczki!

Dużym walorem jest także forma wydania. Dzięki sprężynce każdą rozkładówkę możecie swobodnie rozłożyć i wygodnie delektować się treścią oraz obrazami. Wszystkie informacje zawarte w książce konsultowane były z ekspertami, więc możecie być pewni, że wiedza jest sprawdzona.

Ciekawa, mądra i bardzo wartościowa lektura! W końcu doczekaliśmy się rzetelnej, nieinfantylnej, pięknie wydanej książki o prawdziwych księżniczkach. Polecamy serdecznie i czekamy na kolejne tomy z serii.

„Prawdziwe księżniczki”

Tekst: Andrea Erne

Ilustracje: Melanie Brockamp

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Oprawa: twarda

Ilość stron: 16

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo SAM

http://wydawnictwosam.pl/img/cms/glowne/logo.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.