Potęga liczb – Wydawnictwo KROPKA

Matematyka od starożytności nazywana jest królową nauk. Porusza wszystkie rejony naszego umysłu i otacza nas z każdej strony. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele od niej zależy i jak dużo jej zawdzięczamy. Warto lepiej poznać potęgę liczb i przekonać się, jak bardzo kształtują one świat, w którym żyjemy.

Wydawnictwo Kropka przygotowało wartościowy, bogato ilustrowany przewodnik, który odkryje przed Wami świat liczb. Bardzo lubię takie popularnonaukowe książki dla dzieci. Nie mają one nic wspólnego z podręcznikami, za to otwierają oczy na to co najważniejsze – na zrozumienie matematyki. Cofając się o tysiące lat zobaczycie jak krok po kroku matematyka ewoluowała i pomagała zrozumieć świat.

koszyk

Od małego dzieci uczą się w szkole matematyki, ale nie zdają sobie sprawy, jak do tego doszło i skąd w ogóle ona się wzięła. Z książki „Potęga liczb” dowiecie się, że to właśnie dzięki matematyce poznaliśmy historię wszechświata. Wszystko, począwszy od narodzin gazowych olbrzymów, po zachowania mrówek zawdzięczamy właśnie jej!

To dzięki matematyce mamy elektryczność, drapacze chmur, czy rakiety latające na Księżyc. Twoje urodziny i numery stron w książkach to też matematyka. Zaskoczy Was z pewnością fakt, że wiele zwierząt i roślin także ma zmysł liczbowy!

Książka aż kipi od ciekawostek i zaskakujących faktów. Dowiecie się dlaczego liczby stały się niezbędne w handlu, w jaki sposób liczono w starożytności i poznacie bystrych ludzi, którzy matematykę wymyślili. Nie zabrakło pierwszych miar, które brały się z ludzkiego ciała i pierwszej masy – kilograma, który oparto na wadze kostki o wymiarach 10 cm na 10 cm wypełnionej litrem wody. Zanim pojawiły się monety i banknoty były ziarna i muszelki, trzeba było także wymyślić sposób pomiaru temperatury – zobaczycie na czym bazuje skala Fahrenheita i jak przeliczyć stopnie na Celsjusze. Są także kalendarze, zegar, strefy czasowe oraz liczby, które w fascynujący sposób wiążą się z naturą. Nie zabrakło oczywiście komputerów i łamaczy kodów. Pod koniec czeka na Was słowniczek z ponad czterdziestoma zagadnieniami, które jeszcze lepiej objaśnią Wam pojęcia związane z matematyką.

Bardzo wartościowa książka, przystępnie i ciekawie przygotowana. Ma piękną okładkę (jak to u wydawnictwa Kropka!) i wydana jest na świetnej jakości papierze. Takie pozycje powinny być obowiązkowe, bo matematykę trzeba nauczyć się czuć i rozumieć. Po tej lekturze zupełnie inaczej na nią spojrzycie. Choć książka skierowana jest do dzieci, to ja czytałam ją na głos całej rodzinie i każdy wiele z niej wyniósł, zarówno siedmiolatek, jak i moja dwójka nastoletnich dzieci, a nawet mąż, największy pasjonat matematyki w naszym domu 🙂 Bardzo polecamy!

Potęga liczb”

Tekst: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein

Ilustracje: Daniela Olejníková

Przekład: Adam Pluszka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo KROPKA

https://admin.kropka.hosting.hqhost.pl/upload/media/default/0001/01/d906cc9f14fa4b59527c992fcad4f4322dfc669f.jpeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.