Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

Wiecie o tym że na kuli ziemskiej niewiele jest takich miejsc, gdzie nie stanęłaby stopa Polaka? Naszym rodakom niestraszne są najdalsze pustkowia, odludne wyspy, tajemnicze zakątki naszej planety, czy szczyty trudne do zdobycia. Otóż czy to pieszo, czy konno, rowerem, dżipem, kajakiem, jachtem lub samolotem – przemierzali dzielnie niewyobrażalne ilości kilometrów, lub wspinali się na najwyższe góry. Stali się prawdziwymi bohaterami, ludźmi którzy pokazali że pasja i wytrwałość potrafią zdziałać cuda!

„Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” to lektura niezwykła. Ma na celu przypomnienie tych ważnych, odważnych, pełnych determinacji bohaterów, ale udowadnia także jak ważna jest walka z własnymi słabościami, potrzeba posiadania wyobraźni i ciekawości świata. Ten zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do współczesności zainteresuje całą rodzinę. Warto delektować się nią wspólnie.

 

 

Autorem książki jest Andrzej Fedorowicz, ilustracje zaś przygotowali Zosia Frankowska i Jacek Ambrożewski. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Jest bardzo starannie wydana. Twarda oprawa, grubszy, matowy i pachnący świeżym drukiem papier aż miło się dotyka. Na 144 stronach znajdziecie 17 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest jednemu wielkiemu podróżnikowi. W przygotowaniu jest również książka o wielkich wyprawach polskich podróżniczek.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego oni to robią? Dlaczego stawiają sobie tak wysoką poprzeczkę, dlaczego ryzykują często zdrowie i życie by dokonać czegoś wielkiego? Ja często o tym myślę, a w tej lekturze znalazłam odpowiedzi na wiele swych pytań. Jedni z ciekawości, inni z chęci dokonania czegoś na co nikt dotąd się nie odważył, kolejny dla tajnej misji, jeszcze inny dla badań naukowych, czy w celu podróży reporterskich. Ba! nawet w celu ucieczki przed zesłaniem do okrutnego więzienia.  Każdy z nich w swojej epoce zdobył sławę, a dziś? Obecnie pamiętamy Marka Kamińskiego, Jerzego Kukuczkę, czy Aleksandra Dobę… Niestety po wielu stuleciach zapomniano o licznych bohaterskich podróżach, z których wiele trwało po kilka lat! Dziś możemy przenieść się w czasie, odkryć niesamowite fakty, poznać mrożące krew w żyłach zmagania, zadziwić wyobraźnię czymś niezwykłym. Przede wszystkim możemy pokazać dzieciom że niemożliwe nie istnieje.

Z zapartym tchem śledziliśmy losy Benedykta Polaka, który jako pierwszy przetarł szlaki w głąb wielkiego kontynentu, dając początek kolejnym, europejskim wyprawom. Otwieraliśmy oczy ze zdziwienia czytając o Rufinie Piotrowskim, który samotną ucieczką z Syberii zadziwił całą Europę. Przeżyliśmy chwile grozy patrząc jak Bolesław Orliński i Leonard Kubiak odcinali element skrzydła samolotu w celu zachowania równowagi. Mimo przeciwności losu, wielu potknięć i niepowodzeń nie poddali się. Pokonali 22 600 kilometrów przelatując dwupłatowcem do Tokio i z powrotem! A Kazimierz Nowak? Nie potrzebował paliwa, ani prawa jazdy. Wystarczył mu rower by przejechać całą Afrykę, z północy na południe. Kilkanaście tysięcy kilometrów na dwóch kółkach, o które musiał niekiedy nawet ostro walczyć!

Emocji, wrażeń i wzruszeń nie brakuje. Książka od pierwszej po ostatnią stronę zachwyca i inspiruje. Daje wielkiego „kopa” i pokazuje  że warto walczyć ze swoim wewnętrznym krytykiem, który często próbuje ukrócić nasze marzenia i plany. Myślę że dokonania tylu odważnych ludzi mogą niezwykle inspirować. A kto wie? Może po tej lekturze ktoś z Was postanowi zrobić coś dla siebie? Może wielka wyprawa czeka właśnie na Was?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszykBardzo wartościowa lektura. Uzupełniona jest licznymi ilustracjami, które idealnie oddają klimat każdej z podróży. Zesłańcy i piraci, badacze i awanturnicy, sportowcy i dziennikarze – ludzie zwykli, a jednak „niezwykli”. Warto poznać ich historie, przekazywać je kolejnym pokoleniom i pamiętać, wspominać, rozmawiać. To nasza chluba, nasza historia. Polecamy!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania dwie siostry logo