Pies Kolumba – Wydawnictwo ADAMADA – patronat bloga

Bardzo starannie wybieram książki, które obejmuję patronatem. Zawsze zwracam uwagę, by były to pozycje ciekawe, z przesłaniem i wciągające czytelnika od pierwszej, po ostatnią stronę. Taka właśnie jest opowieść „Pies Kolumba”. Czytałam ją na głos trójce swoich dzieci i zachwyciła każde z nich, mnie także!

koszyk

Nie jest łatwo zainteresować dzieci historią. Podręcznikowa wiedza bywa często wypełniona datami, strzępkami informacji i suchych faktów. Brakuje w niej czasami „życia”i emocji. Dzieci uczą się jej, bo muszą, bo trzeba zaliczyć, a jakby tak historia była emocjonującą przygodą, którą z radością chce się odkrywać?

Pior Rowicki przygotował coś bardzo nietypowego. Zaprasza nas w świat Halszki i Florka – bliźniąt, żyjących we współczesnym świecie. Dzieci mają 12 lat i czas często wypełniają im gry, telefony, esemesowanie. Pewnego sobotniego poranka rodzice postanowili zaprowadzić dzieci do muzeum historycznego, choć nastolatkom ten pomysł nie wydawał się trafiony, ba! oni w ogóle nie byli nim zainteresowani. Tata jednak pragnął, by dzieci poznały nieco historii i dlatego zaprowadził swe pociechy do muzeum. Tylko to muzeum wyglądało na pozór bardzo skromnie… Jedna sala, kilka gablot, szabla zawieszona na ścianie, stół z książkami i krzesło. Niewiele, jednak przewodnik zapewnił pana Koperka, że dzieci będą zachwycone i z radością zajmie się nimi przez dwie godzinki!

Znudzone dzieci obawiały się, że nic ich tu nie zaskoczy, ale gdy pan Chwarszczyński powiedział, że znajdujące się w gablocie papiery to śmiertelna nuda i wcale nie będą ich oglądać, od razu wstąpiła w nich radość! Przewodnik nakazał założenie muzealnych kapci i powiedział: „Żeby poznać historię, trzeba ją przeżyć. Żeby przeżyć, trzeba do niej wejść. Żeby wejść, trzeba włożyć kapcie, dlatego teraz, razem, liczymy do trzech i wkładamy”.

I tak zaczęła się największa życiowa przygoda Halszki i Florka! Historia stała się teraźniejszością, choć dzieci nie mogły uwierzyć, że to prawda. Przekonane były, że w tym niepozornym muzeum jest najlepsza technologia 5D, a wszystko wokół jest wyświetlane z rzutnika! Mieli na sobie dziwne stroje, wokół nich rozbrzmiewał tętent setek końskich kopyt, przed oczami pełno było uzbrojonych ludzi. Znaleźli się w samym centrum… bitwy pod Grunwaldem! Czekała ich ważna misja i stali się zaciekłymi detektywami! Z gałęzi rozłożystego dębu obserwowali przebieg jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, o której słyszeli z książek. Zobaczyć to na żywo było niezwykłym przeżyciem. Jednak muzealna wizyta to nie tylko Grunwald. Na dzieci czekają kolejne liczne przygody, które poznacie z kart tej książki. Bliźniaki odwiedzą również średniowieczny Kraków i Gdańsk, poznają osobiście historyczne postacie i wydarzenia, o których dotąd słyszeli z podręczników.

Wspaniała przygodowa książka dla całej rodziny! Wspaniała! Czytaliśmy ją z zapartym tchem. Po każdym rozdziale znajdziecie krótkie historyczne podsumowanie wydarzeń w nim zawartych, wraz z datami i ważnymi bohaterami. Książka ma wygodny, podręczny format, idealnie zmieści się do torby czy plecaka. Robi się ciepło, warto poczytać dzieciom w plenerze, np. organizując smakowity piknik w lesie!

Polecamy serdecznie!

„Pies Kolumba”

Tekst: Piotr Rowicki

Ilustracje: Ignacy Czwartos

Oprawa: twarda

Ilość stron: 276

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo ADAMADA

Witamy w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.