O Szczurku – Krokodylku. Dla szczurów i nie – szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci. – Wydawnictwo MARRUDA
Dziś chciałam zwrócić Waszą uwagę na książkę niezwykłą. Już sama historia powstania tego tomiku wierszy chwyciła mnie za serce, a wnętrze oczarowało zarówno oczy jak i duszę. W jednej chwili przeniosłam się z dziećmi w cudowny, ciepły, poetycki klimat ze szczyptą humoru i dużą dawką wzruszenia.
Maria Gorzechowska (1883-1961) była polską nauczycielką, działaczką społeczną i bibliotekarką. Nade wszystko kochała książki. Przez całe życie poświęcała dużo czasu na zakładanie bibliotek, wspieranie czytelnictwa i naukę. Zdobyła wykształcenie z historii, literatury i filozofii na Uniwersytecie Latającym w Warszawie, w Towarzystwie Kursów Naukowych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako nauczycielka, prowadziła czytelnię oraz zakładała nielegalne wtedy biblioteczki ruchome dla robotników. Gdy Polska odzyskała niepodległość Maria zaangażowała się w tworzenie jednolitej sieci bibliotek. Została Dyrektorką Towarzystwa Bibliotek Powszechnych w Warszawie.
Lubiła uczyć dzieci. Na prośbę uczniów pisała dla nich wiersze. Jeden z jej podopiecznych – mały Mirek, dziś pan Mirosław od 1945 roku przechował pożółkłe zeszyty rękopisów swej nauczycielki! W tej książce po raz pierwszy zebrane są opowieści, wiersze i wierszyki, które, tak jak chciała pani Maria, od teraz należą do wszystkich dzieci. Ponad 70 lat leżały w szufladzie, a dziś radują małych czytelników!
Nie sposób pominąć słów zachwytu nad ilustracjami. Anna Rudnicka – Litwinek w subtelny, delikatny, a jednocześnie wymowny sposób wypełniła karty książki kolorami i emocjami. Zagłębiając się w lekturze miałam poczucie że ilustratorka przebywa u pani Marii i wsłuchując się w Jej wiersze tworzy te płynące z głębi serca obrazy. Książka tworzy spójną, uroczą całość i czyta się ją z ciepłem w sercu.
Pozycja ta została wydana w twardej oprawie, a 160 stron lektury wypełnia aż 25 utworów (dwie dłuższe opowieści i 23 wiersze). Na wstępie poznamy historię powstania książki i dowiemy się kilku słów o autorce. Przygodę z twórczością pani Marii zaczniemy od opowieści o Szczurku – Krokodylku, która powstała na tle prawdziwego zdarzenia! Szczurza rodzinka miała niezwykłe pociechy, a wszystko za sprawą ich oryginalnych ogonów… Najmłodsi poznają także uroczą opowieść o małej Marysi i Chmurce przyjaciółce oraz ogromnej suszy, którą przerwać mogła tylko wspólna ciężka praca zgranego zespołu. Miłośnikom zwierząt spodobają się krótkie wiersze o kaczce, kaczorze, kogucie, kwoce, koniach, kotku, kozie, koziołkach, krowach, króliku, osiołku, owcach, psie, świnkach, wróbelku i pszczole. Pełne ciepła, sielskości i rodzinnej bliskości są także wiersze mówiące o wsi. Sad z drewnianym domem, jesień sunąca przez pola, gotujący się obiad na piecu, świt w ogrodzie, las ze stukającym dzięciołem, czy żniwa przy akompaniamencie słońca i ciepłego wiatru.
Bardzo polecamy lekturę pierwszego wydania ocalonych wierszy dla dzieci Marii Gorzechowskiej. To prawdziwa lekcja klasy samej w sobie i międzywojennej szkoły pisania, wzorowanej na mistrzach, takich jak Jan Brzechwa, czy Julian Tuwim. Autorka opowiada z tak wielkim ciepłem w sercu, z ogromną miłością do drugiego człowieka i pasją do natury. Warto wspólnie z dzieckiem spędzić czas na tej wartościowej i pięknej lekturze. W obecnych szybkich, zabieganych czasach coraz mniej chwil mamy, aby skupić się na tym co nas otacza, a pani Maria udowadnia że warto czasem zwolnić, rozejrzeć się, zatrzymać, zadumać. Mali czytelnicy poznają także uroki pięknych, polskich wsi, a ilustracje rozbudzą dziecięcą wyobraźnię. Jesteśmy oczarowani tym wzruszającym wydaniem i zachęcamy Was do sięgnięcia po tę lekturę. Wiersze są bardzo ważnym i potrzebnym gatunkiem literackim w rozwoju małych molików książkowych, a utwory Marii Gorzechowskiej powinny znaleźć się w każdej biblioteczce.
Wydawnictwo Marruda ogłosiło także cudowną akcję rozdania 100 egzemplarzy książek dla 100 bibliotek. Koniecznie zgłoście swoją bibliotekę na stronę wydawnictwa
KLIK –> www.MARRUDA.pl