„O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu” Wydawnictwo Sofijka

Polecałam Wam niedawno świetne książeczki dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem od Wydawnictwa Sofijka o których możecie przeczytać tu, a dziś przychodzę z kolejną rewelacją – przepiękną opowieścią na podstawie bajki Ezopa – „O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu”. Z racji tego że moje dzieci uwielbiają historie o zwierzętach, to z wielką chęcią i zapałem sięgają po tę lekturę.

 

 

 

„O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu” to pozycja w miękkiej lub twardej (do wyboru) oprawie formatu A5, zawierająca 40 stron i piękne, ujmujące ilustracje Anny Żaczek-Siwczuk.

 

Książka dedykowana jest wszystkim, dla których przyjaźń jest ważna.

 

W niedużym domu – igloo na Biegunie Północnym żył sobie Czoli – mały Eskimos. Chłopczyk oprócz wędki do łowienia ryb posiadał także psa, imieniem Fufo. Był to jego najlepszy przyjaciel i każdą chwilę spędzali wspólnie, nawet tę wieczorną, tuląc się do snu. Co rano ta dwójka przyjaciół wyruszała na połów ryb. Czoli po zrobieniu przerębla w lodzie, wpuszczał żyłkę i czekał na ryby. Podczas tych wspólnych chwil chłopiec często powtarzał do pieska, że jest jego najlepszym przyjacielem, a czworonóg z radości machał zadowolony ogonem. Pewnego dnia mały Eskimos postanowił wybrać się dalej na połów, aby dotrzeć do najlepszego miejsca, gdyż tej dwójce marzyła się ogromna ilość złowionych ryb. Jednak już po chwili Czoli biegł przed siebie ze słowami „Pomocy! Pomocy!”na ustach –  nieoczekiwanie zastał ich niedźwiedź. Chłopiec zdołał bezpiecznie dotrzeć do swojego igloo, Fufo zaś leżał nieruchomo na lodzie. Utknął w szczelinie i nie dał rady się ruszyć. Niestety niedźwiedź ruszył w jego kierunku, a wtedy zrozpaczony pies wołał z prośbą o pomoc. Eskimos zdał sobie sprawę że jego wyjście będzie równoznaczne z  pożarciem przez swojego wroga, więc uznał że nic już nie może zrobić. Uwięziony pies, widząc że nie ma żadnej drogi ucieczki postanowił udawać martwego…Wstrzymując oddech, leżał nieruchomo i czekał co nastąpi. A niedźwiedź? Zbliżył się, obwąchał go i odszedł. Uszczęśliwiony chłopczyk pobiegł w stronę przyjaciela i powiedział mu jak bardzo się bał i jak bardzo cieszy się że uniknęli niebezpiecznej sytuacji. Choć, czy mógł on wiele o tym wiedzieć, skoro skrył się bezpiecznie w domu? Po uwolnieniu przemarzniętego psa Czoli bardzo chciał poznać wrażenia i relacje psa z zaistniałej sytuacji, chciał wiedzieć co takiego niedźwiedź szepnął mu do ucha gdy się nad nim nachylił? Dowiedział się…  Poznał ważną, życiową prawdę, którą każdy człowiek powinien znać i pamiętać.

Zapraszam Was serdecznie do lektury aby poznać jej puentę.

Na tej opowieści nie kończy się jednak książka, a jest ona wstępem do rozwiązania wielu zagadnień. Znajdziecie tu pytania i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji, morał z niej płynący, a nawet wiele ważnych i cennych informacji o Eskimosach: kim są, gdzie mieszkają, jak się poruszają, na co polują i w jaki sposób wykorzystują skóry, mięso i kości zwierząt. Zobaczycie także zdjęcia współczesnych miast w których żyją Eskimosi, oraz przeczytacie jak zmieniło się życie w tych krajach.

Ponadto co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło to fakt, że mali czytelnicy poznają postać Ezopa. Tak często słyszy się określenie „bajki Ezopa”, ale czy zastanawialiście się kim tak naprawdę On był? Kiedy żył? i na czym polega fenomen bajek tego greckiego bajkopisarza? Z tej książki wszystkiego się dowiedziecie, a nawet będziecie chcieli dowiedzieć się więcej, gdyż ilustratorka zachęca także do innych aktywności.

Ostatnie karty wypełniają przysłowia i cytaty, które warto w dzieciach zaszczepiać, a może i samemu sobie przypomnieć i przypominać na co dzień? Są również wypowiedzi napisane przez psychologa dziecięcego oraz trenera metody „Porozumienie bez przemocy”. Najmłodsi ucieszą się bardzo z zabawy, polegającej na dorysowaniu własnej twarzy i twarzy swojego przyjaciela, lub wklejeniu ich w wolne miejsce na ilustracji z niedźwiedziem. A na samym końcu przeczytacie informacje o zespole, który długo i pieczołowicie pracował nad tym, aby tak wartościowa polska książka powstała na naszym rynku.

 

 

 

 

 

 

 

Polecam, polecam i raz jeszcze polecam! Jest to pierwsza bajka z serii „Opowieści z morałem” i  już z niecierpliwością czekamy na kolejne. Świetnie że powstała tak mądra, poruszająca ważny temat historia, z niezwykle wciągającą fabułą. Duża i wyraźna czcionka zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Pozycja będzie odpowiednią lekturą dla dzieci w wieku 5 – 9 lat, a przez to że jest pięknie wydana stanie się wspaniałym prezentem dla małego czytelnika.

 

 

Zapraszam Was na stronę Wydawnictwa Sofijka, gdzie znajdziecie całą serię edukacyjnych książeczek, oraz dodatkowe propozycje zabaw na odkrywanie czytania.

wydawnictwo sofijka

 

 

4 thoughts on “„O dwóch przyjaciołach i niedźwiedziu” Wydawnictwo Sofijka

Dodaj komentarz