„O czym szumią wierzby” Kenneth Grahame

Kenneth Grahame był brytyjskim ekonomistą i pisarzem szkockiego pochodzenia. Żył w latach 1859 – 1931. Choć komponował swe dzieła tak dawno to mam wrażenie iż z biegiem czasu nabierają one jeszcze większego waloru i popularności. O książce „O czym szumią wierzby” usłyszałam kilka lat  temu, a dziś w naszej biblioteczce znajdują się jej cztery wersje. Aż cztery, spytacie? tak – to nasza mała pasja, że zbieramy te tytuły w różnych wydaniach. Dziś chciałam pokazać jedno z nich.

 

„O czym szumią wierzby”  to książka z Wydawnictwa Olesiejuk, z serii Mini Klasyka. Pozycja jest w miękkiej oprawie, małym, wygodnym formacie i z pięknymi ilustracjami  Marceli Calderón. Zawiera 320 stron niezwykle malowniczo przedstawionej historii i jest pełną wersją utworu. Należy do wspaniałej fali utworów dla dzieci, która pojawiła się w literaturze angielskiej w pierwszych latach XX wieku. Czytając tę książkę wspólnie z dziećmi odniosłam wrażenie, a właściwie jestem tego pewna, że jej autor był zakochany w nadrzecznych krajobrazach, pieszych wędrówkach i pływaniu łodzią. Każdą stronę przepełnia i urzeka sielankowy obraz wiejskiego pejzażu i mitycznej krainy. To pełna ciepła opowieść, której bohaterami są zwierzęta. Na treść książki składa się wiele opowiastek, w których autor zaznacza naturalny cykl przyrody i pór roku, ale wplata w nie przygody charakterystyczne dla ludzi. Historia rozpoczyna się w chwili gdy Kret porzuca swe wiosenne porządki i postanawia wyjść na zewnątrz. Tam spotyka Szczura Wodnego, który zabiera go na pełną przygód wyprawę łódką, podczas której Kret poznaje Wydrę i następuje szereg kolejnych przygód tego zwierzęcego grona. Każda postać odzwierciedla inną osobowość i tak Ropuch podróżujący koleją i prowadzący samochód to zdecydowanie typ arystokraty, Borsuk jest krzepki, konserwatywny i szorstki, Szczur to dżentelmen z ambicjami literackimi, śmieszny w swych przyzwyczajeniach i guścikach, ale wielkoduszny i niepozbawiony fantazji. Kret to nasz ulubiony poczciwy domator, nieśmiały i skory do wzruszeń, przywiązany do lokalnej tradycji. Wydra jest wygadaną zawadiaką i chwalipiętą skrywającą wielkie serce, Szczur zaś to żeglarz rodem z angielskiej szanty. Światu tej gromady nic nie zagraża, bo mam wrażenie że nie płynie w nim czas. Czytając tę lekturę mam ochotę sama się w tym świecie schronić. W świecie żarliwym, cichym, nieprzesłodzonym, który jest hymnem na cześć uczuć i wartości, bez których nie wyobrażam sobie życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wspaniała opowieść będzie idealną lekturą dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Przeczytana przez nas jednym tchem zachwyciła zarówno mnie, dorosłą osobę, która nie znała tej pozycji z lat dzieciństwa, jak i moje dzieci. Pełna uroku baśń o życzliwości, przyjaźni, wielkoduszności, marzycielstwie, fantazji, a nawet nieszkodliwym  ryzyku pozostanie opowieścią ponadczasową. Na jej podstawie powstały filmy i seriale telewizyjne, w tym w latach 1984 – 1990 uważany za najwierniejszą adaptację serial animowany. Książka zawiera także informacje o autorze i głównych bohaterach. Polecam serdecznie, ze względu również na fakt że to pozycja w małym, wygodnym formacie, który zmieścimy w najmniejszej nawet torbie, czy plecaczku i czytać możemy w każdej sytuacji. U nas świetnie sprawdziła się podczas podróży, wyjazdów i z tej podręcznej, pięknie zilustrowanej serii zakupiliśmy teraz także „Księgę dżungli”. Polecam serdecznie.

 

*************************************************

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

 

 

10 thoughts on “„O czym szumią wierzby” Kenneth Grahame

  • 01/03/2017 at 16:01
   Permalink

   Jest piękna i ze względu na swój mały rozmiar bardzo wygodna. Polecam 🙂

   Reply
 • 01/03/2017 at 10:03
  Permalink

  Przyznam szczerze, że mam ostatnio wiele zastrzeżeń do wydawnictwa Olesiejuk, ale chyba w końcu idą w dobrym kierunku. To książka mojego dzieciństwa. W tym wydaniu bardzo podobają mi się ilustracje.

  Reply
  • 01/03/2017 at 16:04
   Permalink

   Ilustracje są przepiękne, do tego jest to pełne wydanie, więc lektura z całą pewnością godna polecenia.

   Reply
 • 04/03/2017 at 07:49
  Permalink

  Ilustracje to coś co uwielbiam w książkach dla dzieci, a ta książeczka zdecydowanie nimi zachęca 😉

  Reply
  • 04/03/2017 at 08:42
   Permalink

   O tak, ilustracje są przepiękne. Idealnie oddają treść książki 🙂

   Reply
 • 08/03/2017 at 07:27
  Permalink

  „O czym szumią wierzby” … gdzieś słyszałam ten tytuł 🙂 Choć dzieckiem nie jestem od hohoho i sama takowych nie posiadam to przyznaję, że książka mnie urzekła. Przepiękne wydanie 🙂 Myślę, że sprawię ją sobie w ramach przyjemności 🙂

  Reply
  • 08/03/2017 at 07:43
   Permalink

   Zdecydowanie warto sobie taką przyjemność sprawić 🙂 i to niezależnie od wieku.

   Reply
 • 29/04/2017 at 09:16
  Permalink

  To jest taka sama książeczka co książka większego formatu tego samego wydawnictwa, czy może skrócona wersja? 🙂

  Niedawno w Biedronce widziałąm książeczki z tej serii 😉

  Reply
  • 29/04/2017 at 19:48
   Permalink

   To jest pełna wersja książki, tylko wydana w mniejszym, podręcznym formacie 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.