„Mały doktor” i „Mały podróżnik” – Wydawnictwo Olesiejuk

Jak zachęcić dziecko do obcowania z książkami?  To pytanie często kierują do mnie rodzice, którzy bardzo by chcieli by ich pociechy stały się małymi molikami książkowymi. Odpowiedzi jest sporo i można na ten temat napisać niemałą rozprawkę, ale jednym z pomysłów jest wyszukiwanie takich pozycji które oprócz waloru czytelniczego zawierają coś co dziecko do książki „przyciąga”. Dlatego dziś chciałam Wam pokazać dwie takie nietypowe książki, które każdego małego czytelnika z pewnością zainteresują. Już na pierwszy rzut oka widać że są to pozycje niezwykłe.

 

„Mały doktor” i „Mały podróżnik” to książki z Wydawnictwa Olesiejuk. Są cało-kartonowe, wykonane z grubej, solidnej, lakierowanej tektury i każda z nich zawiera 16 stron. Według mnie przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 lat.

 

W „Małym doktorze”  wraz z sympatycznym Olkiem znajdziemy 73 pytania i odpowiedzi na przeróżne zagadnienia dotyczące ludzkiego ciała. Najmłodsi dowiedzą się jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ludzkie ciało. Każda strona skrywa inną kategorię i są to: szkielet, skóra, mięśnie, serce i krew, układ pokarmowy, mózg i nerwy, komórki. Cała wiedza jest krótko i zwięźle zawarta, przez co książki nadają się już dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Największą atrakcją jest tu dołączony dźwiękowy termometr, który należy przyłożyć pionowo do prawidłowej odpowiedzi przy każdym pytaniu. Jeśli zaznaczymy dobrą odpowiedź to nos chłopca zaświeci się na zielono i termometr wyda odpowiedni sygnał, jeśli zaś odpowiedź jest błędna to zaświeci kolor czerwony i usłyszymy inny sygnał dźwiękowy przypisany złym odpowiedziom. Proste zasady, które dają dzieciom dużo satysfakcji, a przy tym masę merytorycznej wiedzy. Pytania są skonstruowane tak jakby Olek był zwyczajnym chłopcem, któremu trzeba podpowiadać w wielu sprawach, doradzać, pomagać rozwiązywać jego problemy. A pytania są różnorodne, od takich jak np. które z wymienionych kości są najbardziej obciążone podczas jazdy na rolkach, po co są stawy, dlaczego trzeba myć dłonie przed jedzeniem, co to są receptory, co łączy tchawica, za co odpowiada przepona, jakiej wielkości jest serce, do czego potrzebne są nerki. Świetne ilustracje obrazują wiele procesów zachodzących w organizmie i pokazują np. jak wygląda maleństwo w brzuchu mamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

W „Małym podróżniku” znajdziemy aż 100 pytań i odpowiedzi, oraz dźwiękowy długopis i nosek w postaci święcącej lampki. Zasada działania tej książki jest podobna jak w powyższej pozycji. Mamy tu jedynie inny temat – podróże. Z wesołym Kacprem będziemy zwiedzać świat i poznawać przeróżne ciekawostki z tych podróżniczych wojaży. Naszą eskapadę zaczniemy od lasu tropikalnego, o którym dowiemy się wielu cennych informacji (co najbardziej smakuje małpkom, czyje młode wykluwają się z jaj, dlaczego daktyle są wartościowymi owocami i wiele innych), następnie skoczymy na sawannę i odkryjemy uroki baobabu, akacji, kigelli afrykańskiej, oraz całego mnóstwa zwierząt tam występujących. Na gorących pustyniach zaznajomimy się z fenkiem, grzechotnikami, skarabeuszem, ptasznikiem, gekonem i zobaczymy jakie złudne obrazy widzą zbłąkani wędrowcy podczas podróży. Kraina śniegu i lodu to kolejny nasz przystanek, a w nim dużo się dzieje. Poznacie zwierzę które może spać pod lodem, zobaczycie jak wygląda największe zwierzę świata, oraz jak skacze zając polarny w momencie gdy wyczuje zagrożenie. Ponadto znajdziecie pytania o lisy polarne, renifery, kormorany, albatrosy, lemingi, foki, orki i wiele innych. Nasz ulubiony rozdział – górskie szczyty i jaskinie! A w nim cała, zwięzła wiedza o skałach, prehistorycznych malowidłach, śnieżnych lawinach, wulkanach, wnętrzach jaskiń i oczywiście zwierzętach, oraz roślinach występujących w ich rejonach. W książce znajdziemy także leśną knieję i ciekawostki z nią związane. Mali czytelnicy dowiedzą się który ptak śpi w ciągu dnia, a poluje nocą, które zwierzę przesypia zimę, lub kiedy łoś zrzuca ciężkie poroże. Pomogą także wiewiórce wybrać jadalne grzyby  i dowiedzą się jak w lesie odnaleźć właściwy kierunek. Uwieńczeniem tego tytułu jest wyprawa na wieś i odwiedziny w gospodarstwie. Dzieci mają za zadanie pokazać które z wymienionych zwierząt jest wszystkożerne, co pożytecznego robią pszczoły, czy które owady chronią rośliny przed szkodnikami. Ponadto zdobędą wiedzę o bieleniu drzew, o warzywach i owocach, a nawet dowiedzą się o istnieniu na świecie farm hodujących krokodyle, węże i pijawki!

 

 

 

 

 

 

Polecam obie książeczki wszystkim małym odkrywcom świata. Dzięki pomysłowej formie pytań i odpowiedzi moje dzieci bardzo często zaglądają do obu pozycji i świetnie się przy nich bawią. Oprócz tego że książki są ciekawie wydane, to dodatkowo rewelacyjnie wpływają na rozwój logicznego myślenia, koordynacji ręka – oko, obserwacji i rozwiązywania problemów. Nauka i zabawa w jednym to świetny pomysł na wspólnie spędzony czas z małym czytelnikiem.

 

 

****************************************

 

Książki można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

 

 

 

 

 

4 thoughts on “„Mały doktor” i „Mały podróżnik” – Wydawnictwo Olesiejuk

  • 03/02/2017 at 22:06
    Permalink

    Polecam, świetnie się sprawdzają przy małych odkrywcach i ciekawych wszystkiego dzieciach 🙂

  • 04/02/2017 at 14:51
    Permalink

    mamy, uwielbiamy i gorąco polecamy! Jest jeszcze Mały policjant

  • 04/02/2017 at 18:59
    Permalink

    Świetnie, fajnie że także lubicie. A policjant też nas kusi 🙂 Chyba czas na kolejną lekturę.

Comments are closed.