„KONIE” i „ŁODZIE” – dwa pięknie ilustrowane przewodniki dla małych czytelników – Wydawnictwo ZIELONA SOWA
Dwa, pięknie wydane przewodniki po świecie koni i łodzi goszczą w naszej biblioteczce od wielu tygodni. To książki których nawet nie odkładamy na regał, zawsze są pod ręką, bo dzieci w każdej wolnej chwili z chęcią po nie sięgają. „Konie” zachwyciły moją córkę, która niezmiennie od kilku lat pała miłością do tych właśnie zwierząt. Michasia dobrze jeździ już konno i zbiera wszystkie książki w tym temacie. „Łodzie” oczarowały moich synów, którzy nie wyobrażali sobie jak szerokie znaczenie mają statki.
Seria jest przepięknie wydana. Twarda, elegancka oprawa, duży format i liczne, urokliwe ilustracje zachwycą dzieci i dorosłych.
Autorem serii jest Iris Volant, książki zilustrował Jarom Vogel, a ukazały się one nakładem wydawnictwa Zielona Sowa. Przekładu na język polski dokonała Anna Piasecka – Byra.
Na 45 stronach znajdziemy wszystko co warto wiedzieć o tych dostojnych zwierzętach. Autor przedstawia konie sprzed wielu tysięcy lat, bo pojawiły się one już na prehistorycznych malowidłach ściennych. Pokazuje jak zwierzęta te ewoluowały i jak wielką rolę pełnią. To dzięki nim uprawiano ziemię, toczono wojny, transportowano towary, czy podróżowano.
Dowiadujemy się jakie charaktery mają konie, poznajemy ich sposoby poruszania się i odkrywamy te dzikie jak i legendarne okazy. Zobaczycie pierwsze siodło wynalezione przez Rzymian i średniowieczną kawalerię. Królewskie rumaki, konie robocze i te pomagające w polowaniach na bizony także znalazły tu swoje miejsce. Nie zabrakło także słynnych, sportowych i wyścigowych koni. Zaskoczy Was także Mongolia, w której żyje więcej koni niż ludzi!
Łodzie są jednym z ważniejszych wynalazków w historii ludzkości, dlatego koniecznie warto je doceniać i pokazywać dzieciom ich wielkie znaczenie i szerokie zastosowanie. Dzięki tej lekturze poznacie pierwsze łodzie, odkryjecie zadania które statki pełniły przez tysiące lat i zobaczycie te najsłynniejsze, znane z historii i legend okazy.
Mali czytelnicy poznają główne elementy budowy łodzi i sposoby ich napędzania. Zdziwią się zapewne na widok pierwszych łodzi które przypominały raczej tratwy i zaskoczą ich „dłubanki” czyli wyżłobione pnie drzew pełniące rolę łodzi! Będą statki wojenne, langskipy wikingów, chińskie dżonki i te słynne, np. HMS Beagle z Karolem Darwinem na pokładzie. Dowiemy się o roli statków, zagłębimy się w silnik parowy i zajrzymy w głąb oceanu śladami Juliusza Verne.
Wartościowe, pięknie zilustrowane książki spodobają się starszym przedszkolakom i wzbogacą wiedzę dzieci w wieku szkolnym. Są przystępnie i jasno napisane, bez zbędnych naukowych terminów. Być może po ich lekturze Wasze dzieci zapałają miłością do koni lub podróży dookoła świata? Warto sięgać po tak piękne publikacje. Polecamy całą rodziną.