„Jak oswoić potwory. Opowiadania terapeutyczne.” – Wydawnictwo SKRZAT

Bajki terapeutyczne to opowiadanie z morałem tworzone dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat. W historiach tych świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Ich głównym zadaniem jest przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci. Cechą bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa stany lękowe. Wprowadzone do bajki postaci pomagają bohaterowi znaleźć sposoby przezwyciężenia trudnych chwil życia. Dziecko ma możliwość przebycia z bohaterem całej drogi wyjścia z lęku.

Szczególnie dzieci wrażliwe, mające problemy z oswajaniem pewnych sytuacji warto wspomóc takim rodzajem opowieści. Z pomocą w tych działaniach przyjdzie  książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat.

„Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne” to zbiór dziesięciu historii, w których każda porusza niezwykle ważny, często trudny dla małych czytelników temat. Autorką zbioru jest Monika Drużyńska, która jest psychopedagogiem i mamą dwójki dzieci. Ciepłe, przyjazne ilustracje stworzyła zaś Justyna Hołubowska – Chrząszczak.

 

 

Poznajcie sześcioletnią Nikolinę, jej młodszego brata Alka oraz ich rodziców. To zwykła, kochająca się rodzina, która na co dzień styka się z sytuacjami, jakie dotykają każdego z nas. Dziewczynka zwana jest przez rodziców „Księżniczką”, chłopiec zaś „Małym Księciem”. Na początku dowiadujemy się, że zanim Nikolina została starszą siostrą musiała zmagać się z zazdrością i potrzebą rywalizacji. Później dorastający chłopiec stawiał czoła naturalnemu lękowi, który ogarniał go na myśl o przedszkolu, rozłące z rodzicami i nowym otoczeniem. Kolejne przygody Alka dotyczyły przykrych zachowań niemiłego kolegi, który nie potrafił kontrolować emocji, oraz jego strachu przed potworami, które na szczęście pomysłowa mama pomogła mu je oswoić. Autorka porusza tu również temat nieśmiałości i wycofania w kontaktach rówieśniczych. Udowodni jak w prosty i łagodny sposób można nauczyć dziecko pewności siebie i zawierania przyjaźni. Jedna z historii dotyczy także śmierci ukochanego psa, który to temat można odnieść do straty kogoś bliskiego, nie tylko zwierzęcia. Ponadto znajdziecie tu przeżycia Alka podczas pobyty w szpitalu, historię o akceptowaniu niepełnosprawnych oraz temat rozwodu w rodzinie.

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

 

Polecamy serdecznie! Zachęcamy do sięgnięcia po tę wartościową pozycję, która z pewnością okaże się pomocna dzieciom w wieku przedszkolnym, jak również wczesnoszkolnym. Niech wspólna przygoda z czytaniem będzie dobrą zabawą, a po jej lekturze znajdzie się czas na refleksję, rozmowę, czy dalsze rozwinięcie tematu. Dzięki książce temat śmierci, rozwodu, czy inności nie będzie dla dziecka tematem tabu, nie będzie wywoływał u malca strachu, czy niepewności. Dzieci z chęcią utożsamią się z rówieśnikami, bo opowiadania są napisane tak prosto, jakby ta rodzina była dla nas kimś bliskim, znajomymi z sąsiedztwa. Książkę warto czytać nie tylko w chwili, gdy dany problem pojawia się w rodzinie, ale też „profilaktycznie” by oswoić małych czytelników z tym co jeszcze dla nich nieznane i nowe. To również ogromna pomoc dla rodziców, którzy nie wiedzą jak rozmawiać z dzieckiem o przykrych, zawiłych dla niego tematach.