„Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków” – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Elżbieta i Witold Szwajkowscy to niekwestionowani mistrzowie rymowanek i wierszy, które przez zabawę i aktywności wspomagają rozwój kompetencji językowych, poznawczych, społecznych i matematycznych dzieci. Są autorami kilkudziesięciu wspaniałych, wartościowych publikacji, bogatych językowo, wspaniale zrymowanych, ciekawych, zabawnych, często zaskakujących ważnym przesłaniem. Książki państwa Szwajkowskich są wspaniałą pomocą edukacyjną dla najmłodszych czytelników, ale sprawią wiele przyjemności także dorosłym!

Dziś całym sercem chciałam polecić Wam wspaniałe wierszyki do zabaw dla maluszków.

„Idą mrówki po brzuszku” od wydawnictwa Zielona Sowa to zbiór ponad czterdziestu wpadających w ucho wierszy, które inspirują do zabaw sensorycznych i motorycznych.

koszyk

Rymowanki są bardzo przystępnie napisane i zachęcają czytelników do zabaw związanych z dziecięcymi masażami i aktywnościami, wprowadzającymi ciało w ruch. Dzięki temu jest aktywnie, zabawnie i bardzo edukacyjnie.

Czytając wiersz o mrówkach przesuwamy po brzuszku malca dwa palce, rysując krętą dróżkę. Później możemy po tej samej dróżce imitować skakanie konika, pełzanie gąsienicy, czy dziobnięcia ptaszka! Jeden wiersz, a tyle możliwości. Rymowanka o żabkach inspiruje do dotykania żeber maluszka, poprzez imitowanie skoków żabek i klaskanie w dłonie, zachęcając malca do tego samego. Znajdziecie tu również rymowanki o częściach ciała, a także te, które będą wsparciem przy myciu głowy, czy czesaniu. Czasami te czynności są dla małego dziecka ogromnym wyzwaniem, a te wiersze umilą i usprawnią zabiegi nawet u największego uparciucha, przeradzając je w cudowną zabawę z rodzicem. Moim ulubieńcem jest wiersz o robocie z kosmosu, który czytając z dzieckiem możecie imitować wkręcanie śrubek w ciało dziecka po kolei w miejsca wymienione w tekście. Znajdziecie też wierszyki zachęcające do aktywności podczas kąpieli, klaskanie nóżkami, wykonywanie ruchów przed lustrem i wiele, wiele innych.

Książka będzie wspaniałą i mądrą lekturą dla dzieci już od pierwszego roku życia, ale posłuży również dla młodszych przedszkolaków. Autorzy zamieszczają wiele wskazówek jak bawić się z dzieckiem, w jaki sposób modyfikować lekturę i jak ją urozmaicać.

Lektura niesie wiele wsparcia, bowiem wiersze przygotowują najmłodszych do komunikacji werbalnej i słuchania ze zrozumieniem. Kształtują także poczucie rytmu i rymu, przybliżają nazwy części ciała, a także zachęcają do liczenia, poznawania liczebników, czasowników i innych części mowy. To jednak nie wszystko! Największym walorem według mnie jest CZAS który dzieci spędzą z rodzicami, budując więź i relację, co sprawi wiele radości dzieciom i dorosłym.

Wspaniałym uzupełnieniem wierszy są urocze ilustracje Agnieszki Ulatowskiej. Idealnie oddają klimat rymowanek, są pełne ciepła, kolorów i radości!

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Państwa Szwajkowskich, którzy prowadzą warsztaty na temat sposobów rozwijania kompetencji poznawczych, społecznych, językowych i matematycznych oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci, z wykorzystaniem rymowanych utworów swojego autorstwa.

Na stronie: www.Rymowanki-Dla-Dzieci.pl znajdziecie więcej informacji.

„Idą mrówki po brzuszku”

Tekst: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Ilustracje: Agnieszka Ulatowska

Oprawa: twarda

Ilość stron:

Dla dzieci: 1+

ISBN: 978-83-8240-636-8

Wydawnictwo ZIELONA SOWA