Historia obrazów dla dzieci – Wydawnictwo REBIS

Sztuka jest niezwykle ważna w kształtowaniu młodego czytelnika. Dzieci mają niebywałą wyobraźnię i potrafią wspaniale interpretować to co je otacza. Warto pokazywać najmłodszym różnorodność i uwrażliwić je na piękno, a także zapoznawać z ogromną spuścizną, jaką pozostawili po sobie wielcy twórcy.

Jedną z książek która wprowadzi młodego czytelnika w ten świat jest „Historia obrazów dla dzieci” autorstwa wybitnego artysty Davida Hockney’a i krytyka sztuki Martina Gayford’a. Liczne, barwne ilustracje do tej pozycji wykonała Rose Blake. Ta niebywała kopalnia wiedzy ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis i na niespełna 130 stronach zawiera przegląd aż 160 ilustracji.

Sztuka to już pierwsze ilustracje na ścianach jaskiń, a także te w czasopismach, gazetach, grach video, a nawet obrazy tworzone dzisiaj na ekranach komputerów i smartfonów. Autorzy w niezwykle prosty, acz wartościowy sposób opowiadają młodym czytelnikom tajniki i ciekawostki z dziejów sztuki. Robią to w tak porywający sposób, że dzieci z ogromną chęcią zgłębiają wiedzę i chcą odkrywać jej więcej.

 

 

 

 

Książka wydana jest przepięknie! Twarda oprawa zawiera dodatkowo papierową obwolutę, która obfituje w informacje o twórcach książki. Najciekawszym zabiegiem jest fakt, iż została ona napisana w oparciu o prawdziwe rozmowy autorów. Podczas lektury będziemy wiedzieli który z twórców właśnie się wypowiada, bo przed każdą opinią zawarte jest imię. Trzecią osobą w tej przygodzie jest ilustratorka, która wyrysowała postacie i zwierzaki.

Książka nie ma nic wspólnego z encyklopedyczną, czy podręcznikową wiedzą! Jest zaproszeniem czytelnika w niezwykły świat, w którym to on ma prawo oceniać i wyrażać swój punkt widzenia. Autorzy zachęcają by podczas wspólnego zaczytywania się rozmawiać o obrazach, wnosić swoje spostrzeżenia, uwagi. Każdy z nas zauważy w tych dziełach coś innego.

Dzieci dowiedzą się z publikacji dlaczego tworzymy obrazy i poznają czołowych twórców, jak Pabla Picassa, Jana van Eycka, Vincenta van Gogha, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Maneta i wielu innych. Przekonają się że to od kreski wszystko się zaczyna i że z jej kształtów można wyczytać wiele. Poznają tajniki światła, cieni które potrafią nas „oszukać”  i przede wszystkim dowiedzą się od czego to wszystko się zaczęło.

Młodzi czytelnicy będą mogli obcować z pięknymi zdjęciami dzieł, zauważać ich różnorodność i np. skalę w jakiej malarze tworzyli. Niektóre pełne drobiazgów, inne z niesamowitą perspektywą, jeszcze inne będące kadrem z życia. Autorzy zwrócili także uwagę na lustro, którym często inspirowali się twórcy. Ba! Dowiemy się także, że większość artystów trzymała swoje metody pracy w tajemnicy! Nie chcieli, aby wszyscy wiedzieli jak tworzą obrazy.

Fotografia także odegrała w malarstwie ogromną rolę. Do najlepszych zdjęć z pierwszego okresu należą oczywiście portrety, które często są perfekcyjne do dziś, mimo upływu ponad 140 lat. Oczywiście zmieniała ona także spostrzeganie sztuki i była dostępna tylko dla zamożnych ludzi. Ważnym etapem w rozwoju sztuki były ruchome obrazy, stąd z disneyowskiej animacji w Księdze dżungli można się dużo więcej dowiedzieć, o tym jak chodzą słonie, niż z fotografii.

Co przyniesie przyszłość? Z pewnością obrazy cały czas będą się zmieniać. Dziś nikogo nie dziwi już tworzenie obrazów na iPadzie czy smartfonie. Zdjęcia można przerabiać, udoskonalać, tylko czy można im wierzyć?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

Książkę polecamy dzieciom i młodzieży, choć zachwyci także dorosłych. Warto czytać ją wspólnie, rodzinnie i odkrywać razem niesamowite fakty i obserwacje ze świata sztuki. Książka będzie wartościowym prezentem dla dzieci od lat 6. Historia obrazów dla dzieci oparta jest na bestsellerowej Historii obrazów w wersji dla dorosłych. Tę pozycję zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania rebis logo

One thought on “Historia obrazów dla dzieci – Wydawnictwo REBIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.