„Dziób w dziób” – Wydawnictwo TASHKA

Dziś zapraszamy Was na kolejne spotkanie z cudownym humorem Maliny Prześlugi. Kilka tygodni temu sięgnęliśmy po książkę „Dziób w dziób” tejże autorki i możemy śmiało powiedzieć: to prawdziwa perełka w dziecięcej literaturze! Genialny dramat, który niesie wartościowy przekaz, zabawną fabułę i jeszcze zawiera bohatera o imieniu Janusz – tak jak mój dziewięcioletni synek, który tą sztuką jest ogromnie zafascynowany.

 

 

Pozycja autorstwa Maliny Prześlugi to nasz pierwszy kontakt z rozpisaną na role sztuką teatralną. Każdy bohater oznaczony jest ikonką ze swoją podobizną, stąd dzieci bez problemu odnajdują się w opowieści. Dodatkowo w tekście znajdziemy wskazówki od autorki dla osób wystawiających dramat na scenie lub dla dzieci, które z powodzeniem mogą bawić się wspólnie w odgrywanie sztuki.

Jest coś jeszcze! Książka została wyposażona w Szkicownik Scenografa, który zawiera rysunki lalek i elementów scenografii stworzonych przez Roberta Romanowicza, a nawet zdjęcia z archiwalnych prób „czytanych”. Dzięki temu zabiegowi możemy zobaczyć fragment pracy, której efektem są wystawiane na deskach Teatru Animacji w Poznaniu sztuki o miejskim podwórku z gołębiami w roli głównej.

„Rządzą gołębie, zawsze gołębie, tylko gołębie!” – tymi wymownymi słowami poznajemy stadko walecznych, honorowych, odważnych ptaków. Nic ich nie zagłuszy, no może jedynie przybysz sypiący akurat bułką, lub odwieczny wróg, w postaci kota! Ten ostatni został właśnie posądzony o śmierć jednego z Bandy Zbigniewa –  gołębia Janusza. Co prawda nikt nie ma dowodów świadczących o winie czworonoga, ale mimo to ptaki postanawiają wymierzyć karę domniemanemu mordercy. W momencie gdy chcą pomścić tę tragedię na podwórko wkracza wróbel Przemek – młody, samotny, o dobrym sercu przybysz. Nie wie jeszcze, co czeka go w nowym towarzystwie, wszak zdecydowanie do niego nie pasuje! Ale czy wiara i piękne wnętrze pozwolą uchronić Bandę przed katastrofą i odkryć prawdę? Czy warto czasem zmienić zasady i iść przez życie wspólnie, dziób w dziób? I przede wszystkim co tak naprawdę stało się z Januszem?

 

 

 

 

 

 

 

 

Przepięknie wydana pozycja nakładem wydawnictwa Tashka z pewnością zachwyci dzieci od 5 roku życia i każdego dorosłego. Wygodny format książki, bezpieczne, zaokrąglone brzegi i grubszy papier zachęcają do jej częstego przeglądania już przez najmłodsze dzieci. Czytałam ją ze swoją trójką małych czytelników wielokrotnie i kilka razy z podziałem na role, co było wspaniałym przedsięwzięciem! Książka idealnie sprawdzi się dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem, jak również starszych, które szukają w literaturze ważnych treści i nieinfantylnego humoru. Bardzo polecamy!

 

koszyk

Dodaj komentarz