Dlaczego gwiazdy migocą? – Wydawnictwo Naukowe PWN

Ile razy w ciągu dnia zdarza Wam się usłyszeć od swojego dziecka, czy wnuczka pytania: A dlaczego? Jak to działa? Czemu tak się dzieje? Zapewne nie ma dziecka, którego otaczający świat nie skłaniałby do takich pytań. I bardzo dobrze, bo kto pyta nie błądzi! Z tych właśnie powodów z ogromną chęcią sięgnęłam wraz z trójką swoich małych czytelników po lekturę książki „Dlaczego gwiazdy migocą?” z Wydawnictwa Naukowego PWN. Niech was nie zdziwi tytuł, bo nie tylko o gwiazdach jest tutaj mowa, a o wielu bardzo szerokich dziedzinach życia.

Jest to kolejny tytuł z serii wartościowych książek odpowiadających na najczęściej zadawane przez dzieci pytania. Warto sięgnąć także po pozycję „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?” i „Dlaczego ryby nie toną?”.

 

 

Książka wydana została w twardej i znacznie grubszej niż standardowe oprawie, a na jej niespełna stu stronach zawarto ogromną dawkę wiedzy ukazaną językiem dziecka. Zachwyciły nas zarówno pytania jak i krótkie, zwięzłe odpowiedzi, bez zbędnego elaboratu. Dzieci przeglądając książkę strona po stronie same wybierają interesujące je tematy i zaczytują się przez długi czas. Myślę, że już sześciolatki będą tą lekturą zainteresowane.

Co to jest nauka?  *** Dlaczego drzewa są zielone? *** Skąd wiadomo jak wyglądały dinozaury? *** Co jedzą rośliny? *** Dlaczego muszę się myć? *** Skąd chirurg wie, co ma usunąć? *** Dlaczego gwiazdy migocą? *** Dlaczego w chlebie są dziury? *** Dlaczego morze jest niebieskie? *** Dlaczego samoloty nie spadają? *** Dlaczego coś mi się śni? *** Skąd wzięły się góry? ***

To tylko część pytań, bo znajdziecie ich dużo więcej. Dzięki tej lekturze dzieci zabłysną także na szkolnych zajęciach, bo znajdą tu wiedzę, której często brakuje w podręcznikach, a która bardzo przydaje się na lekcjach (np. jak liczyć wiek drzew, które drzewa są najwyższe, jakie rośliny zjadają zwierzęta, dlaczego rośliny mogą zabijać, czy sposób w jaki odkryto antybiotyki).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główną ideą książki jest przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata nauk ścisłych dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Autor objaśnia terminy z dziedziny takich, jak astronomia, biologia, chemia, fizyka, historia naturalna – i robi to w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Angażuje małego czytelnika i prowokuje, ośmielając go jednocześnie do stawiania pytań. Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia otaczającego go świata, oswaja je również z trudnymi zagadnieniami.

Publikacja składa się z 22 rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu, które autor omawia, posługując się urozmaiconymi przykładami. Odpowiedzi na pytania, wokół których zbudowany jest każdy rozdział, wzbogacone są licznymi ilustracjami oraz zdjęciami, które często pochodzą z kadrów filmowych sprzed wielu lat. To dodatkowy, ogromny atut i walor estetyczny.

koszyk

Książka przeznaczona jest dla wszystkich chcących obudzić w dziecku zainteresowanie naukami ścisłymi i poszukujących pomocy dydaktycznych. Sprawdzi się idealnie zarówno do samodzielnej lektury, jak i do wspólnego czytania oraz zabawy wraz z rodzicami, czy opiekunami. To również książka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak przyroda czy fizyka. Znakomicie przygotowuje do wizyty w planetarium czy choćby do spaceru w parku, bo nauka jest wszędzie i jest wszystkim, co kiedykolwiek się wydarzyło w całej historii cywilizacji.

Jeżeli jesteście ciekawi ile centymetrów rocznie rosną wasze włosy i paznokcie, albo chcecie dowiedzieć się, że sam pot nie pachnie, lub macie ochotę zobaczyć największy komputer na świecie to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. To prawdziwa kopalnia niezwykle ciekawie ukazanej wiedzy. Idealny prezent dla małego molika książkowego. Polecamy!

 Znalezione obrazy dla zapytania pwn logo

One thought on “Dlaczego gwiazdy migocą? – Wydawnictwo Naukowe PWN

Dodaj komentarz