„Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” – Wydawnictwo Naukowe PWN
Ta książka łamie wszelkie stereotypy literatury dla najmłodszych która ma uczyć prawidłowej polszczyzny. W zasadzie nie tylko dla najmłodszych, gdyż ja zatapiając się w lekturze wraz z dziećmi czułam że przechodząc przez wszystkie pięć części książki dowiaduję się wielu istotnych faktów. Język polski nie należy do najprostszych – wie o tym każdy uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej. Gdy kilkulatek rozpoczyna swą przygodę z polszczyzną wielokrotnie może zrazić się zawiłościami i trudnościami jakie spotka po drodze.
Jak wprowadzić małego czytelnika w świat naszego ojczystego języka, który jest piękny, acz często niezrozumiały? Jak wytłumaczyć wszystkie zagwozdki żeby ta przygoda była miłym spotkaniem, a nie przykrym obowiązkiem? Z pomocą wszystkim rodzicom, pedagogom i wychowawcom przychodzi Agata Hącia, która będąc językoznawcą, autorką licznych naukowych publikacji i prowadzącą od lat programy radiowe rozbudzające zainteresowanie językiem polskim stworzyła coś niesamowitego.
„Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” od Wydawnictwa PWN to prawdziwe, interaktywne kompendium do wspólnej zabawy z dzieckiem. Nie znajdziecie tutaj nudnych regułek, zasad, opisów. Autorka wyselekcjonowała najistotniejsze zasady i ukazała je w tak ciekawy, intrygujący sposób że uwaga! – trudno będzie się Wam od książki oderwać. To co najbardziej nam się podoba to fakt iż książkę możemy czytać w dowolnej kolejności. Sami wybieramy jaki temat aktualnie nas interesuje, o czym chcemy się dowiedzieć, czego szukamy. Karty tej niezwykłej książki wypełnione są zabawami, ćwiczeniami i łamigłówkami, więc nie ma mowy o spokojnej lekturze przed snem.
Wśród pięciu działów znajdziemy następujące tematy:
1. Jak poprawnie wymawiać głoski i całe słowa?
2. Co znaczą słowa, jakie relacje je łączą i jak się w tym gąszczu poruszać?
3. Jak właściwie rozumieć związki frazeologiczne?
4. Jak zachowywać się grzecznie, w tym także grzecznie mówić i okazywać szacunek rozmówcom?
5. Jak zaprzyjaźnić się z gramatyką?
Książka jest zdecydowanie skierowana do rodzinnego, koleżeńskiego czytania. Myślę że świetnie sprawdzi się również podczas szkolnych lekcji. Gdyby tak wyglądały podręczniki to nauka byłaby tylko samą przyjemnością. Niemal każdy rozdział zawiera hopsasanki, wygibanki, powtarzanki które będą idealną formą na rozgrzewkę buzi i języka. Dla dzieci powyżej 7 lat jest także dział który ma zadanie rozbudzać ciekawość świata i wspierać umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji. Agata Hącia pomyślała w tej publikacji także o dorosłych i podrzuca gotowe przepisy na współpracę z dziećmi.
Zabawa zaczyna się od wdechów i wydechów, przez rozgrzewkę ustną, po słynne powiedzenia łamiące języki, a nawet znajdziemy tabele z nazwami głosów zwierząt w różnych językach. Nas najbardziej zainteresował dział: „Co to znaczy? „ z którego poznaliśmy sekret przydomku słynnego Stefka – Burczymuchy, rozróżnianie brawury od odwagi, pojęcia: kochać, sekret, sztama, sąsiad i wiele, wiele więcej. Książka odkrywa wszystkie dylematy z jakimi na co dzień mamy do czynienia – kto komu kogo przedstawia nie rzadko jest prawdziwym wyzwaniem, jak stosownie używać słowa „dziękuję” gdy czegoś chcemy odmówić, a z czego właściwie składa się rozmowa? Ogromna dawka ważnej, potrzebnej wiedzy ukazana w taki sposób by zainteresować kilkulatka, nastolatka i dorosłego.
Nie sposób pominąć tu ilustracji! To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników twórczości Macieja Szymanowicza. Znany z wielu publikacji polski grafik i dizajner idealnie i zabawnie uzupełnił tę pozycję o liczne obrazy. Starannie wydana, w twardej oprawie książka, licząca aż 336 stron będzie idealną propozycją dla każdego małego czytelnika rozpoczynającego swą przygodę z językiem polskim. Z takim startem nikt nie będzie chciał trzymać języka za zębami 😉