„BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Jagiellonów” – Mariusz Wollny, Zuza Wollny

Kilka miesięcy temu pokazywałam Wam niesamowitą książkę, która przeniosła nas w odległe czasy, do dynastii Piastów. Była to przygodowa opowieść o historii Polski, pod której wrażeniem pozostaliśmy na długo. Wpis o książce znajdziecie tutaj: KLIK

Ależ się ucieszyliśmy gdy wypatrzyliśmy niedawną premierę kolejnego tomu! Tym razem w nasze ręce trafiła książka „BYŁ SOBIE KRÓL. Poczet Jagiellonów”  do której lektury moja dziesięcioletnia córka z miejsca zasiadła. Co wieczór czytałyśmy wspólnie kawał naszej niezwykle ciekawej historii, która podobnie jak w pierwszej części tak i w tej została ukazana w mistrzowski sposób. Zaznaczę po raz kolejny że jest to historia dawnej Polski skierowana do każdego czytelnika: dziecka, młodzieży i dorosłego. To już drugie wydanie książki, które zostało przejrzane, uzupełnione i na nowo (PRZEPIĘKNIE) zilustrowane!

Książka ta podobnie jak pierwsza część została wydana w twardej oprawie, jednak jej objętość jest znacznie większa, gdyż tym razem czekało na nas aż 430 stron opowieści. Mariusz Wollny i Zuza Wollny stworzyli niezwykłe kompendium, które prócz szczegółowych faktów wypełnili także legendami i humorystycznymi wątkami. Opowiadania o władcach rodem z Litwy, którzy doprowadzili Polskę do szczytu jej potęgi, przeżywając przy tym przygody o jakich nie śniło się filozofom to lektura na całe życie do oglądania, przeglądania, czytania. Autor zawarł tu obszerne teksty dawnych kronikarzy, jak również niedostępne w dziełach naukowych anegdoty czy legendy. Nie obyło się także bez fantazjowania autora! Gdzieniegdzie znaleźć można także imaginacje, które pisarz oddzielił od reszty opowiadania. Nie spotkałam się dotąd z tak obszerną publikacją historyczną, ukazaną w tak ciekawy, przyjazny, niesztampowy sposób. Nie jest to podręcznik szkolny, nie są to suche fakty, naszykujcie się na wciągające przygody od historii Ludwika Andegaweńskiego, przez Jadwigę, Jagiełłę, jego żony, synów, po wnuków i prawnuków kończących dynastię.

Nie można przejść obojętnie obok ilustracji Zuzy Wollny. Spójrzcie tylko jak malownicze są to dzieła! To one nadają charakteru opowieściom i nie wyobrażam sobie już tej serii w innym wydaniu. Znajdziemy tu dodatkową „wisienkę na torcie” – rozkładówkę aż na cztery strony – bitwę pod Grunwaldem mistrza Jana Matejki ukazaną oczyma ilustratorki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy! Fakty, zdarzenia, domniemania, rozważania, dowcip, a do tego piękne wydania i cudowna kreska. Tej serii nie powinno zabraknąć w biblioteczce każdego kto z fascynacją i pasją patrzy wstecz i chce wiedzieć więcej. Tak prezentują się nasze oba tytuły i już z niecierpliwością czekamy na kolejny tom tej popularnonaukowej serii, wzorowanej na dziele Mistrza – Pawła Jasienicy.

Piękny i wartościowy prezent, do którego czytelnik będzie z pewnością chętnie powracał wielokrotnie.

 

 

 

 

Tutaj możecie zakupić oba tomy, z dowolną dedykacją autora!

Skład Towarów u Kacpra Ryksa

One thought on “„BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Jagiellonów” – Mariusz Wollny, Zuza Wollny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.