Chłopiec i pingwin – wydawnictwo TEKTURKA

Są w naszej biblioteczce takie wyjątkowe książki, do których wciąż powracamy i z których nigdy nie wyrośniemy. Jedną z nich jest „Chłopiec i pingwin”.

Po raz pierwszy usłyszałam o niej kilka lat temu, a jej nakład był wówczas wyczerpany. Zdobyć ją wtedy „z drugiej ręki” było wielkim wyzwaniem. Teraz może mieć ją każdy, gdyż kameralne, cudowne wydawnictwo Tekturka wznowiło tę książkę!

Nie znam piękniejszej historii o przyjaźni…

„Chłopiec i pingwin”

Tekst i ilustracje: Oliver Jeffers
Przekład: Michał Rusinek

Ilość stron: 32

Oprawa: twarda

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo: TEKTURKA

koszyk

Oliver Jeffers nie potrzebował wielkich słów, by wyrazić to co w życiu najpiękniejsze! Choć książka jest oszczędna w słowach, to jej przekaz jest nad wyraz ogromny.

Pewnego dnia do drzwi chłopca zapukał pingwin. Nie wiadomo skąd się wziął. Był smutny i chodził krok w krok za chłopcem, który postanowił pomóc zgubie odnaleźć swój dom… Najpierw udał się do biura rzeczy znalezionych, ale tam nikt nie zgłosił zaginięcia, później zapytał ptaki, ale i one niczego nie wiedziały. Chłopiec czuł, że musi pomóc pingwinowi, ale wciąż nie wiedział jak. W końcu przeczytał w książce, że pingwiny pochodzą z bieguna południowego i przygotował całą wyprawę, by odwieźć pingwina do domu! Wiele dni i nocy trwała ich podróż. Przez ten czas chłopiec opowiadał bajki, a pingwin z zaciekawieniem słuchał. Pokonali długą trasę, burzę i sztorm, aż w końcu dotarli na miejsce. Pingwin jednak nie był szczęśliwy, a ich rozstanie sprawiło, że chłopiec zrozumiał, iż pingwin wcale się nie zgubił, tylko był samotny…

Zakończenie jest zaskakujące, wzruszające i chwyta za serce! Nie chcę Wam jednak zdradzać za dużo.

Piękna, powolna, nostalgiczna historia, która sprawi, że zatrzymacie się na chwilę i docenicie to, o czym często zapominacie – że macie obok kogoś bliskiego, kto jest najcenniejszym darem! To wielowymiarowa historia, a między jej wierszami można wyczytać dużo więcej. Ja znalazłam tu prawdziwą przyjaźń, szacunek, uważność i bliskość – najważniejsze wartości, które można komuś ofiarować. Być może Wy znajdziecie tu dużo więcej…

Jeśli nie znacie jeszcze tej historii, to koniecznie po nią sięgnijcie! Za każdym razem gdy do nie wracamy czuję ciepło w sercu. Będzie nam zawsze towarzyszyć. To jedna z tych naj, naj książek, które warto będzie przekazywać kolejnym pokoleniom. Jej wartość nigdy się nie zestarzeje! Doskonały przekład Michała Rusinka i piękne ilustracje nadają tej historii wyjątkowości i delikatności. Bardzo polecamy.

Książkę „Chłopiec i pingwin” opublikowano jako „Lost and Found” w Wielkiej Brytanii w 2005 roku. Zdobyła wiele nagród i przyniosła autorowi Oliverowi Jeffersowi ogólnoświatową sławę. Książka została przetłumaczona na 28 języków, do tej pory sprzedano prawie milion egzemplarzy.

Na podstawie książki powstał także film, uhonorowany Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej. Bardzo polecam go obejrzeć! W polskiej wersji językowej głosu udziela Wojciech Malajkat. Animacja wykonana jest z ogromną starannością i dbałością o każdy detal. Aż łza kręci się w oku, gdy ją oglądamy, a wracamy do niej często…

Wydawnictwo Tekturka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.