Bambi. Opowieść leśna – Wydawnictwo NOWA BAŚŃ

Kilka dni temu moja córka Michasia przeczytała książkę „Bambi. Opowieść leśna” od wydawnictwa Nowa Baśń i bardzo chciała podzielić się wrażeniami z lektury, dlatego dziś to Michalina przygotowała recenzję. Zapraszam do lektury 🙂

koszyk

Większość czytelników na pewno kojarzy lub miała nawet szansę poznać losy tego małego jelonka, dzięki znanej animacji Disneya. Teraz dzięki austriackiemu pisarzowi, Felixowi Saltenowi nie trzeba siadać przed ekranem aby poznać przygody Bambiego. Wystarczy sięgnąć po książkę, w której na 250 stronach dzieje się wiele przygód.

Ten jelonek jest ogromnie ciekaw otaczającego go lasu. Niekiedy nawet pakuje się przez to w kłopoty, z których nie zawsze wychodzi cało. Podczas pierwszych miesięcy towarzyszy mu mama oraz trochę dalsza rodzina. No i oczywiście wierne zwierzęta, jego przyjaciele! Jelonek poznaje wiele sposobów na przetrwanie, co jest dla niego najważniejsze. Wielokrotnie zadaje pytania, na które cierpliwa mama stara się odpowiadać, chociaż nie zawsze zna odpowiedź. Jednak najchętniej Bambi wybiera się na łąkę, gdzie może pobawić się z przyjaciółmi. Z wiekiem Bambi uczy się rozróżniać dźwięki, zapachy oraz smaki. Podobnie jak człowiek ma swoje problemy oraz pytania, z którymi musi sobie poradzić. Pewnego dnia, już trochę starszy spotyka najstarszego jelenia. Jak się okazuje od tego spotkania Bambi ogromnie się zmienia. Kiedy powoli zaczyna być już samodzielny, po raz kolejny spotyka człowieka, największego wroga przyrody. Wtedy traci swoją matkę, kilkoro przyjaciół i znajomych zwierząt, jest to jeden z najsmutniejszych momentów. Od tej chwili musi radzić sobie samodzielnie, dbać o siebie i uczyć się przetrwania. Dodatkowo oczywiście unikać ludzi. To jeszcze nie koniec książki, występuje wiele innych przygód. Opowieść pokazuje również, jak ludzie wyniszczają przyrodę i jak okrutnie ją traktują. Dzięki temu Jelonkowi można poczuć się, jakby było się w lesie!

Autor książki nie używa najprostszych słów, dlatego nie jest to książka dla najmłodszych. Pozwala to rozwinąć język i ubogacić słownictwo. Myślę że skierowana jest do dzieci od około 7 lat. Opowieść przedstawia nam również najważniejsze chwile w życiu sarny, można wiele się nauczyć o tych stworzeniach. Bajka zawiera morał oraz sporą dawkę wiedzy. Porusza nie najprostsze tematy. Jest ciekawa, wciągająca i uważam, że nawet dorośli powinni po nią sięgnąć. Dodatkowo w książce znajdują się bardzo ładne ilustracje, które ułatwiają wyobrażenie sobie akcji. Momentami jest zabawna, a kiedy indziej smutna. Naprawdę miło i chętnie się ją czyta!

Michalina, lat 12

Logo wydawnictwa Nowa Baśń

2 thoughts on “Bambi. Opowieść leśna – Wydawnictwo NOWA BAŚŃ

  • 22/06/2020 at 05:43
    Permalink

    Słowa pochwały i uznania dla Michasi, ma ogromny talent, wyczucie i serce do pisania, należą jej się brawa i podziękowania za „porywającą” recenzję, która jest dla mnie inspiracją 😉 Zresztą niedaleko pada jabłko od jabłoni, bo z Pani recenzji korzystam najczęściej i są dla mnie pewnym wyznacznikiem 🙂 Byłam ciekawa tej książki i zaintrygowała mnie recenzja, która przekonała mnie, żeby sięgnąć do tej pozycji 🙂

Dodaj komentarz