Balticarium – wielkoformatowy, ilustrowany album o Morzu Bałtyckim – Wydawnictwo WYTWÓRNIA

Przechodzimy teraz trudne chwile. Pandemia spowodowała że musimy odłożyć długie, rodzinne spacery i podróżowanie. Warto jednak ten czas w domu dobrze wykorzystać i można np. zwiedzać świat nie ruszając się z kanapy!

Kilka dni temu „wybrałam” się ze swoimi dziećmi w cudowną podróż. Wielkoformatowy, bogato ilustrowany album o Morzu Bałtyckim – „Balticarium” zabrał nas do miast, i na plaże oraz w warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Z ciekawością i fascynacją odkrywaliśmy kolejne karty książki!

 

koszyk

 Balticarium


Autor: Natalia Uryniuk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Oprawa: twarda
Ilość stron: 72

Dla dzieci: 6+

 

Autorką książki jest Natalia Uryniuk – ilustratorka i założycielka portalu o Morzu Bałtyckim – balticarium.com, na którym opisuje podwodny świat i opracowuje ilustrowane gry.

Album zawiera ciekawostki nie tylko o faunie i florze tego akwenu, ale także o krajach nadbałtyckich, wyspach, ciekawych ludziach, a nawet baśniach. Znajdziecie tu moją ukochaną Astrid Lindgren, Pippi i Emila 🙂  Zobaczycie jakie stroje królowały w latach 30 XX wieku na plażach, a kiedy modny stał się parawaning. Dowiecie się kto i kiedy przeszedł po lodzie z Rosji aż do Szwecji i poznacie maksymalne wysokości fal w Bałtyku. Odkryjecie tajniki bursztynu, zobaczycie kto wymyślił kosz plażowy, poznacie trzy warstwy wód Bałtyku i jego mroczne dno. Świat zwierząt i roślin jest równie fascynujący. Zachwyci Was podwodny park i dowiecie się co chroni wydmy. Bałtyk to także kraje nadbałtyckie i ich wielokulturowość, dlatego poznacie zwyczaje, smakołyki, parki narodowe i znane osoby z nim związane.

Jest tu mowa również o zagrożeniach, jakie stwarza człowiek dla środowiska morskiego. Z roku na rok jest coraz mniej zwierząt w Bałtyku, wymierają rośliny, a na dnie morza tworzą się pustynie, dlatego dowiecie się co możecie zrobić i jak zadbać o nasze morze. Pod koniec publikacji znajdziecie także słowniczek z ciekawymi pojęciami.

Książka jest wspaniałą lekcją przyrody, historii i ekologii. To pozycja dla całej rodziny na długie godziny, do delektowania się i odkrywania uroków Bałtyku. Wybierzcie się w rejs z tą lekturą, a przekonacie się jak mało dotąd wiedzieliście o Morzu Bałtyckim. To jedna z ważniejszych pozycji w naszej biblioteczce, z pewnością nie raz będziemy do niej powracać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwórnia

Dodaj komentarz