„Atlas smaku” – najlepsze potrawy świata – Wydawnictwo Olesiejuk
Mniam mniam! Dzisiaj u nas jest bardzo smakowicie, a do tego niezwykle odkrywczo, gdyż wyruszamy w podróż dookoła świata. Ale nie będzie to zwykła podróż, tylko taka w której odkryjemy najlepsze potrawy świata! Ten przewodnik wertujemy ostatnio non stop. Mali czytelnicy poznają dzięki niemu składniki, z których dania są wykonywane, oraz rośliny i zwierzęta stanowiące przysmaki w różnych częściach świata.
„Atlas smaku” autorstwa Giulia Malerba i Febe Sillani to książka dużego formatu i w twardej oprawie. Zawiera 74 strony i wydana została przez Wydawnictwo Olesiejuk. Jest przepięknie i bogato zilustrowana. Będzie nie lada gratką dla wszystkich małych i dużych smakoszy.
Na mapach przedstawiono:
- Amerykę Północną
- Amerykę Południową
- Europę
- Azję
- Afrykę
- Australię
- Oceanię
Na każdej mapie umieszczono:
- składniki i zwierzęta
- typowe produkty i przepisy
- zwierzęta których się nie je
- produkty Slow Food
- produkty Slow Fish
- stolice
- elementy geograficzne
Oprócz wszystkich powyższych informacji o danym regionie to co bardzo nam się podoba, to przeróżne niesamowite ciekawostki, znajdujące się na każdej stronie w formie kilku krótkich, zwięzłych zdań. Dzieci bardzo dużo dzięki nim zapamiętują. A dowiedzieć się można np. tego że w 1934 roku wyłowiono w Anglii homara amerykańskiego ważącego 20 kg, w wieku ok. 100 lat, że syrop klonowy był pierwszym produktem służącym do słodzenia wytwarzanym we wschodniej części Ameryki Północnej, czy to że najczęściej jadalną potrawą w Ameryce jest hamburger – choć tu Ameryki nie odkryłam 😉 Zadziwiło nas, że w Stanach Zjednoczonych zjada się mięso z aligatora, a w Meksyku jednym z przysmaków jest kurczak w sosie z czekolady i ostrej papryki. Poznacie także legendę głoszącą skąd wziął się krzew guarany, czy zobaczycie jak wygląda tak modna teraz stevia, będąca naturalną substancją słodzącą. Każda strona zaskakuje coraz bardziej, a dzieci chłoną ciekawostki jedną za drugą. Zobaczycie „szwedzki stół”, krowę w kropki, czy renifery służące nie tylko do ciągnięcia sań. W Holandii zadziwi Was koekhappen, czyli kawałki ciasta zawieszane dla dzieci dla zabawy podczas różnych świąt. Wpadnijcie do Niemiec zerknąć na ich narodowy napój, czy szynkę wywodzącą się ze średniowiecza, lub słynne kiełbaski. Jest i Polska, a w niej oscypki, obwarzanki, kotlet schabowy, owies i żyto, a przede wszystkim ziemniaki, mięso i kapusta, oraz wiele, wiele więcej. Smażone kalmary, ośmiornice i mieczniki to greckie przysmaki, zaś w Azji równie dużo dzieje się smacznego. O Chinach prócz ryżu, który się stamtąd wywodzi dowiecie się także że jest największym konsumentem jabłek. Pod koniec książki znajdziecie także bardzo ciekawą podróż kulinarną, z której poznacie drogę, jaką musiało pokonać jedzenie, zanim znalazło się na naszym stole.
Pięknie wydana, z mnóstwem kolorowych rysunków, ciekawie skomponowana książka może być świetnym prezentem dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zawiera tak wiele informacji, że z powodzeniem sięgają po nią także dorośli. U nas jest w ciągłym „ruchu”. Nie musicie daleko wyjeżdżać, aby odkrywać uroki pysznych dań, gdyż wystarczy kanapa, kocyk i „Atlas smaku”. Jeżeli wybieracie się gdzieś w dalsze zakątki to również warto wcześniej wyposażyć się w tę lekturę, aby poznać regionalne przysmaki danego kraju. Polecam i życzę „smacznej” lektury.
*************************************************
Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.
Rewelacja…byłoby to świetne uzupełnienie do przeglądania wraz z ATLASEM Mizielińskich 🙂
Racja! Duet idealny 🙂