Anatomia natury – Wydawnictwo ENTLICZEK
Ci którzy dobrze znają nasze pasje wiedzą jedno: nie przejdziemy obojętnie obok pięknej książki o przyrodzie! Nigdy! Tym razem też nie mogliśmy się powstrzymać i dlatego z przyjemnością i wielkim biciem serca sięgnęliśmy po „Anatomię natury” od wydawnictwa Entliczek.
Nie sposób tylko do niej zajrzeć, przekartkować i odłożyć na półkę. O nie, żaden miłośnik przyrody tak z nią nie zrobi. To prawdziwe kompendium niezwykle przystępnie i ciekawie przygotowane „wciągnie” was do lektury i porwie jak mało która książka o tej tematyce. Nie sposób bowiem napisać książkę o naturze, ale napisać dobrą książkę to już wielka sztuka!
Książkę przygotowała Julia Rothman, z pomocą Johna Niekrasza, zaś przekładu na język polski dokonała Barbara Bocian.
Gdybym miała krótko określić o czym jest ta pozycja, powiedziałabym że to ilustrowany przewodnik po otaczającym nas świecie. Czasem w pędzie i pośpiechu nie zauważamy piękna jakie mamy na wyciągnięcie ręki, nawet w mieście, które skrywa wiele niezwykłych roślin i zwierząt. Po lekturze tej książki z pewnością będziecie uważniejsi i bardziej wyczuleni na drobne, przyrodnicze odkrycia które czekają na Was każdego dnia, choćby w drodze do pracy, czy szkoły.
Książka podzielona jest na siedem rozdziałów, więc bardzo wygodnie możecie odnaleźć interesujący Was w danej chwili temat. A jest ich naprawdę dużo. Do odkrycia czekają rośliny, zwierzęta, drzewa, owady, opady atmosferyczne, rzeźby terenu, akweny. Fakty są prosto, czytelnie przedstawione, tak by mały czytelnik mógł czerpać dużo radości z lektury.
Poczynając od warstw Ziemi, przez minerały, skały i skamieniałości poznajemy formy ukształtowania terenu, góry i krajobrazy. W kolejnym dziale dowiecie się wszystkiego o atmosferze, przewidywaniu pogody, obiegu wody, burzach, tornadach, tęczy, a nawet różnych kształtach płatków śniegu. Są także fazy Księżyca, gwiazdozbiory, jak również zachody Słońca. Trzecim działem są bliskie spotkania z przyrodą. Tutaj „podszlifowaliśmy” nasze ukochane tematy, czyli budowę: kwiatu, pszczoły, motyla. Poznaliśmy cykle rozwojowe tych zwierząt oraz ich piękne gatunki. Kolorowe ćmy szczególnie nas zachwyciły. Niesamowite jak dużo nowych gatunków traw, roślin jadalnych, owadów i zjawiskowych pająków udało nam się odkryć! Ba! Znaleźliśmy nawet budowę mrówki! Czwarty rozdział zabiera nas do raju, czyli do lasu. Tutaj czeka rozpoznawanie liści, drzew, przeróżnych rodzajów kory, pięknych porostów. Dzieci zobaczą budowę paproci, poznają tajemnicze mchy i mikroskopijne niesporczaki, znajdą pomysły na roślinne nadruki, które same będą mogły wykonać i odkryją duży dział z grzybami. Autorka zadbała nawet o przepisy na smażone bez tłuszczu leśne rarytasy! W kolejnym, piątym rozdziale czekają na nas stwory. Świstak, szop pracz, opos, skunks, grzebacz wschodnioamerykański, a także nietoperze, przeróżne wiewiórki, niedźwiedzie, węże, jaszczurki, dzikie psy, koty, zwierzęta z porożami i rogami, a nawet ssaki ziemno – wodne, płazy, ssaki morskie i wszystkie drobne istoty mieszające pod ziemią. Szósty dział poświęcony jest ptakom. Znajdziecie tu wszystko, od budowy, przez liczne, obłędnie piękne gatunki, po rodzaje piór, ptasie trele, typy gniazd, niezwykłe jaja, aż po intrygujące ptasie zachowania, ptaki drapieżne, gatunki sów, rodzaje dziobów i ptaki wodne. Każdy miłośnik ornitologii znajdziecie tu coś dla siebie! Ostatni dział dotyczy akwenów, ekosystemów, ryb słodkowodnych i słonowodnych, owadów wodnych, żab, meduz, muszli, a nawet wodorostów.
Bardzo wartościowa, mądra i pięknie zilustrowana książka. Koniecznie zwróćcie na nią uwagę i odkrywajcie z nią wspólnie przyrodę. Jednocześnie proszę bardzo – „Niezależnie od tego, gdzie żyjesz, podchodź do przyrody w sposób świadomy” i dbaj o nią jak o największy skarb! To my odpowiadamy za to jaki świat zostawimy kolejnym pokoleniom. Dajmy szansę by nasze wnuki i prawnuki miały możliwość poznać te wszystkie gatunki roślin i zwierząt którymi my możemy dziś się cieszyć.
W serii znajdziecie także tytuł
po który my również z pewnością wkrótce sięgniemy. Zapowiada się równie ciekawie.
Mamy farmę i polecamy:)
Skąd te piękne motyle?
Motyle wycięłam z magazynu Kukumag. Znajdziesz go np. tutaj: http://www.empik.com/kukumag,p1226629367,prasa-p
#kukumagazyn znam:) i wląsnie miałam nadzieje ze gdzieś podobne figurki przestrzenne dorwałaś:)