Akademia Mądrego Dziecka – kartonowa seria dla najmłodszych – Wydawnictwo EGMONT
Dzisiaj zapraszamy do lektury najmłodszych czytelników. Seria książek „Akademia Mądrego Dziecka” z wydawnictwa EGMONT to okazały zbiór pięknie wydanych pozycji, z których my dziś prezentujemy dwa najnowsze tytuły.
„A to ciekawe” to lektury skierowane do dzieci i rodziców. Książki mają na celu pokazywanie maluchom otaczającego nas świata, a robią to w mistrzowski sposób. Każdy tytuł napisany jest wierszem. Prostym, acz bez cienia infantylności, zrozumiałym, wpadającym w ucho. Takim, które dziecko samo będzie chętnie „dopowiadało” i którego z czasem nauczy się na pamięć.
Wszystkie tytuły są w całości kartonowe i bezpieczne, gdyż zaokrąglone rogi nie stanowią zagrożenia dla malca. Już roczna pociecha może oglądać, kartkować i zwyczajnie bawić się uroczymi elementami, które znajdzie we wnętrzu każdej pozycji. Te „dziurki” w każdej stronicy to prawdziwa atrakcja dla ciekawskiego świata maluszka. Sympatyczne postacie i barwne ilustracje odkrywają przed dziećmi świat przyrody, wyobraźni, przygód i emocji. To swego rodzaju nauka poprzez zabawę, gdyż każdy tytuł niesie konkretną wartość.
Wiersze do obu tytułów przygotował Zbigniew Dmitroca – polski poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg, mający na swym koncie wiele utworów i tłumaczeń. Autor pięciu tomików wierszy i ponad czterdziestu książek dla dzieci. Twórca i aktor Jednoosobowej Trupy Kukiełkowej „Teatrzyk jak się patrzy”. Wiele jego utworów dla dzieci znalazło się w antologiach, podręcznikach szkolnych i poradnikach dla nauczycieli. Ostatnio opublikował m.in. antologię współczesnej poezji rosyjskiej „Radio Swoboda” i autorski tom przekładów wierszy Władysława Chodasiewicza „Powrót Orfeusza”. Jego wiersz dla dzieci „Królik somnambulik” został przełożony na jedenaście języków europejskich. Największym powodzeniem cieszy się „Baba Jaga na deskorolce”, która w roku 2017 została wydana także w Turcji. Wkrótce wyjdzie „Baba Jaga w Ameryce” i tomik przekładów rosyjskich wierszy Bolesława Leśmiana „Księżycowy żebrak”. W lubelskim Teatrze H. CH. Andersena przygotowywana jest premiera jego sztuki dla dzieci „Koziołek kręciołek”.
„SŁODKI DOMEK”
W tym tytule głównymi bohaterami są pracowite pszczółki, które szukają gałęzi na której mogłyby zbudować dom. Gdy trafiają na odpowiednie miejsce ich oczom ukazują się kolejno różni zwierzęcy przedstawiciele, stąd dzieci oswoją się z pająkiem, gąsienicą, wiewiórką, sową, myszką, ptaszkiem, zającem, ślimakiem, niedźwiedziem. Przekonajcie się sami, jak te małe, pożyteczne owady dzielnie pracują i jaki piękny dom zbudowały.
W tej pozycji dzieci mogą także poćwiczyć liczenie oraz naukę kolorów, więc książka zdecydowanie posłuży na długo.
*********
„CO BY TU ZJEŚĆ”
Tym razem bohaterką opowieści jest pewna głodna gąsienica, co rusz trafiająca na smakowity kąsek, który nie jest jednak przeznaczony dla niej. Raz ślimak tłumaczy, że jabłko to przysmak człowieka, a to osa wyjaśnia że gruszkę zajadają ludzie, osy i robaki, to znów ważka ostrzega przed kwaśną cytryną. Wędrówka przez smaki jest niezwykle długa, gdyż trwa aż do momentu gdy z dzielnej gąsienicy powstaje piękny motyl.
W tym tytule dzieci oswajają się z nazwami warzyw i owoców, a także z kolorami i owadami.
Bardzo wartościowa seria, z której dużo zabawy i przygody będą czerpały niemowlęta i młodsze przedszkolaki, a nawet starszaki. Myślę, że cykl książek posłuży na długo, gdyż duża i wyraźna czcionka z powodzeniem zachęci starsze dzieci do nauki samodzielnego czytania. To także idealne propozycje na prezenty!