ABCadełko i inne zabawy – Wydawnictwo OLESIEJUK

Często pytacie po jakie książki sięgnąć, gdy dzieci zaczynają interesować się alfabetem, dlatego dziś z radością chciałam pokazać Wam jedną z ciekawszych propozycji, która wprowadzi maluchy w świat liter!

„ABCadełko i inne zabawy” to w całości kartonowa, dużego formatu książka, którą przygotowała Jola Richter Magnuszewska. Od lat zachwycamy się twórczością tej skromnej, utalentowanej pasjonatki rękodzieła i ilustracji.

Jola Richter Magnuszewska ilustruje książki dla dzieci i współpracuje ze „Świerszczykiem”. Mieszka z rodziną i gromadką zwierząt w Dolinie Skotawy, w samym sercu lasu. Od 1988 roku prowadzi wraz z mężem pracownię „Z Innej Bajki”, w której powstają prawdziwe cuda z drewna!

koszyk

Z wielką radością objęłam książkę patronatem, ponieważ cenię oryginalne, nietuzinkowe książki, które oferują dzieciom i rodzicom długie godziny na wspólnej, mądrej zabawie. ABCadełko to nauka przez zabawę i wiele pomysłów na aktywności!

Małe dzieci bardzo interesuje otaczający je świat, dlatego z chęcią poznają litery i nauczą się je rozpoznawać w słowach, co zaowocuje w przyszłości szybszej nauce czytania. Z tą książką malec rozwinie spostrzegawczość, pobudzi kreatywność i logiczne myślenie.

Żeby uatrakcyjnić lekturę autorka zamieściła na każdej stronie propozycje zadań i aktywności. Możecie nazywać litery alfabetu, pokazywać malcowi słowa (co wspomoże czytanie globalne), a także możecie pytać kto i co znajduje się na ilustracjach, co się na nich dzieje. Warto zaangażować dziecko w szukanie wspólnych elementów, o które zapytamy, do tego poćwiczycie rozpoznawanie kolorów.

To książka do bardzo aktywnego czytania! Możecie zadawać pytania, np. o to która litera ma dwa brzuszki, a która jedna. Mały czytelnik może wymieniać wyrazy rozpoczynające się na daną literę, warto pytać także o rzeczy, które łączą wspólne cechy: miękkie, twarde, szorstkie, szybkie, smaczne, itd.

Ciekawą propozycją jest szukanie elementów z książki w życiu codziennym, pytając np. gdzie widzieliśmy już grzyba, tęczę, traktor, świnkę. Nawet nie zdacie sobie sprawy, że z tą książką rozwiniecie kompetencje matematyczne malca, licząc wspólnie przedmioty, nazywając kształty, porównując wielkości, czy wskazując kierunki.

Jak widzicie nie jest to jedynie książka do nauki liter! To kopalnia pomysłów na wspaniałą, długą literacką podróż w głąb Waszej wyobraźni. Jestem pewna, że Wy znajdziecie kolejne, ciekawe sposoby na zabawy z tą książką. Bardzo polecam!

„ABCadełko i inne zabawy”

Tekst i ilustracje: Jola Richter – Magnuszewska

Książka całokartonowa

Ilość stron: 24

Dla dzieci: 2+

Wydawnictwo Olesiejuk

Wydawnictwo Olesiejuk w 2011 roku | wirtualnywydawca.pl

2 thoughts on “ABCadełko i inne zabawy – Wydawnictwo OLESIEJUK

Dodaj komentarz