Co zrobić z tą górą śmieci? – Wydawnictwo ADAMADA – patronat bloga
Bardzo się cieszę że z roku na rok wzrasta świadomość ludzi, o tym jak bardzo zaśmiecamy planetę. Mówi się o tym coraz więcej, z każdej strony docierają informacje, że Ziemia jest w niebezpieczeństwie. To my zgotowaliśmy taki los i tylko od nas zależy czy uda się zatrzymać katastrofę ekologiczną. Na rynku książki dziecięcej pojawia się coraz więcej wartościowych i mądrych książek w tym temacie. To bardzo ważne, by od małego uświadamiać dzieciom jak żyć, by choć troszkę ograniczać ilość odpadów. Jedną z takich ciekawych książek jest propozycja od wydawnictwa Adamada – „Co zrobić z tą górą śmieci?”, którą z przyjemnością objęłam patronatem!
Wydawnictwo zadbało nie tylko o treść, ale i samo świeci przykładem. Książka została wydana bowiem na wysokiej jakości ekologicznym papierze – Munken Print Cream, który ma kremowy odcień i jest bardzo solidny, sztywny, przez co przetrwa długie i częste kontakty z małymi rączkami. Autorami książki są Małgorzata Ogonowska i Artur Rogoś, a ilustracje przygotował Maciek Błaźniak.
Lektura skierowana jest do dzieci od około 6 lat i zdecydowanie nie ma górnej granicy wieku! Z powodzeniem mogą sięgać po nią dorośli, myślę że wielu z nich zaczerpnie z niej liczne wskazówki, które z powodzeniem wdroży w swoje codziennie życie.
Książka jest bardzo przejrzyście i ciekawie przygotowana. Pozbawiona jest moralizatorstwa, daje jedynie drobne wskazówki, które zastosowanie globalnie mogą dać naprawdę oszałamiające skutki. Znajdziemy tu krótki apel naukowców z przerażającymi statystykami (jedna osoba, w zależności od kraju wytwarza dziennie około kilograma śmieci!), poznamy sposoby na ograniczenie konsumpcji, wykorzystanie powtórne, przetwarzanie, odzyskiwanie i odnawianie. Najmłodsi przekonają się jakie prezenty cieszą naszą planetę i jak możemy je sami wykonać. Autorzy przygotowali także porównanie złych i dobrych praktyk zakupowych oraz podpowiadają dzieciom jak nie ulegać reklamom i „darmowym” gadżetom. Bardzo podobają nam się pomysły na „coś z niczego”, które moje dzieci zainspirowały już nie raz do tworzenia przeróżnych zabawek i przydatnych w domu rzeczy zupełnie bez dodatkowych kosztów, z tego co każdy z nas ma w domu.
Bardzo wartościowe jest pokazanie jak wprowadzić małymi kroczkami ekologiczny styl życia i jak korzystać z używanych rzeczy. Ponadto znajdziemy tu rodzaje śmieci (odpady komunalne, przemysłowe, elektrośmieci i te trujące oraz niebezpieczne), są także ekoznaki, które pomogą nam przy segregowaniu, jak również zawarte są najczęstsze błędy które popełniamy przy segregacji. Cieszę się także że znalazło się pojęcie kompostu i plan w jaki należy takowy stworzyć. I ja dużo się tu dowiedziałam, nie wszystko z kuchni nadaje się bowiem do kompostownika.
Pod koniec publikacji jest miejsce na spisanie własnego antyśmieciowego planu, a przeglądając książkę od końca do początku, zgodnie ze wskazanymi strzałkami zobaczycie jak strasznie zasypaliśmy świat odpadami. Wszystko jest zatem w naszych rękach i to od nas zależy czy zostawimy kolejnym pokoleniom piękne krajobrazy, czy zniszczony, zasypany śmieciami świat.
Bardzo polecam! To powinna być obowiązkowa lektura w każdym domu.