14-14. Przyjaźń ponad czasem – Wydawnictwo NOWA BAŚŃ

Dziś recenzję książki przygotowała moja nastoletnia córka, Michalina. Zapraszam do lektury!

koszyk

„14-14. Przyjaźń ponad czasem” to książka dla dzieci 13+. Występuje w niej dwóch głównych bohaterów: Adrian oraz podobnie nazwany Hadrian.

Są to dwaj trzynastoletni chłopcy, którzy mieszkają w Pikardii, we Francji. Chłopcy korespondują ze sobą, a każdy z nich myśli, że pisze do dalekiego kuzyna. Obaj mają bardzo podobne problemy, którymi dzielą się w listach i zawsze starają się sobie pomóc: problemy w szkole, czasem w domu, no i z dziewczynami – jak większość chłopaków w ich wieku. Są dla siebie największymi przyjaciółmi, nie raz poprawiają sobie nawzajem humor. Dzieli ich tylko jedno – Hadrian żyje w roku 1914, a Adrian w 2014. Mimo to niezbyt szybko to zauważają, chociaż czasem ich listy wydają się dziwne: niezwykłe znaczki, ogromnie różniący się charakter pisma czy sposób pisania. Adrianowi bardzo zależy na numerze telefonu lub e-mailu, jednak Hadrian nie ma pojęcia, co to jest. Dodatkowo Adrian przesyła nie raz swoje rysunki, które ogromnie zachwycają „kuzyna”. Z początku ich relacje nie były najlepsze, jednak potem są ze sobą szczerzy i dzielą się problemami, a mają ich wiele.

Chłopcy różnią się od siebie tylko trochę. W końcu oboje postanawiają się ze sobą spotkać, ale okazuje się to niemożliwe. Adrian oraz Hadrian zaczynają coś podejrzewać. Nie są do tego zbyt przekonani, ale okazuje się, że mają rację – dzieli ich sto lat, mimo, że nikt nie chce im uwierzyć, w dodatku wcale nie są kuzynami! Właśnie wtedy Adrian zdaje sobie sprawę, że w czasach Hadriana niedługo rozpocznie się I wojna światowa. Wie, że musi przestrzec przyjaciela i zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednak problemem jest to, że nikt im nie wierzy, trudno im przekonać dorosłych, zwłaszcza przez problemy w domu, które wciąż stają im na drodze. Adrian zaczyna interesować się wojną, szuka szczegółów i drobiazgów oraz sprawdza, które obszary zaatakują rosyjskie armie. Hadrian jest mu ogromnie wdzięczny, lecz oprócz tego jest przerażony. Nie wiadomo, czy Hadrianowi uda mu się uniknąć śmierci oraz utraty rodziny.

Książka opowiada o przyjaźni, miłości oraz poświęceniu. Historia jest bardzo wciągająca, trudno się oderwać. Spodoba się osobom lubiącym lekką fantastykę, interesującym się Francją oraz wszystkim miłośnikom historii. Bardzo polecam!

„14-14. Przyjaźń ponad czasem”

autorzy: Edgar Silene, Beorn Paul

tłumacz: Patrycja Masłowska

oprawa: miękka

ilość stron: 280

wydawnictwo: Nowa Baśń

wiek: 13+

Logo wydawnictwa Nowa Baśń

Dodaj komentarz