Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec – Magdalena Kryger

Pamiętacie Wróżkę Zuzię, o której pisałam niespełna dwa lata temu TUTAJ?

To pełna empatii postać, która dawno temu żyła w Zaczarowanej Krainie. Smutno było jej bez rówieśników, więc wyczarowywała mnóstwo cudownych dzieci. Każde było inne, wyjątkowe. Każde czymś się wyróżniało. Cudowne dzieci to te, których życie nie jest lekkie. Mimo “inności” one chcą żyć normalnie i my tak właśnie powinniśmy je traktować.

W pierwszym tomie „Wróżka Zuzia i cudowne dzieci” znajdziecie aż jedenastu wyjątkowych bohaterów. Jeden ma cukrzycę, inny zespół Downa, kolejny jest niewidomy, następny nie słyszy. Jest dorosły który nie rośnie, jest dziecko z ADHD, są bohaterowie z łuszczycą i alergiami, a także dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim.

Tym razem w tomie „Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec” autorka zwróciła uwagę na dzieci z przewlekłymi chorobami skóry, które często czują się gorsze, inne, odrzucane.

koszyk

Książka powstała z potrzeby serca! Jej autorką jest doktor nauk medycznych, pediatra i mama trzech dziewczynek – Magdalena Kryger, której praca i kontakt z małymi, niezwykłymi dziećmi zaowocowała tą publikacją. Baśniowe ilustracje wykonała Aleksandra Jamrożkiewicz, zaś książka ukazała się nakładem wydawnictwa Alegoria.

Tym razem Zuzia pragnęła zobaczyć jak cudowne dzieci radzą sobie w szkole. Dzięki ogromnej złotej lunecie miała szansę dojrzeć i usłyszeć wszystko to, co dzieje się na Ziemi. Niestety to, co ukazało się jej oczom, zasmuciło jej serce! Na boisku z radością grała w piłkę grupka chłopców, tylko jeden siedział na ławce samotny, ubrany ciepło mimo upału… Nikt nie chciał bawić się z Wojtkiem, wyzywanym „łaciatkiem-fajtłapkiem”… Wróżka Zuzia nie mogła tego tak zostawić! Postanowiła udowodnić chłopcu, że jest pięknym i wartościowym człowiekiem, który może odważnie iść przez życie, mimo tego, że zmaga się z chorobą skóry. Każdy z nas jest inny, każdy jest wyjątkowy i te słowa warto wpajać dzieciom od małego!

Pełna przygód historia dotyka najważniejszych sfer życia. Relacje, szacunek do drugiej osoby, pewność siebie – tymi wartościami należy karmić dzieci i pielęgnować w nich patrzenie na drugiego człowieka sercem. Pod koniec książki rodzice znajdą wskazówki i porady o tym, jak rozmawiać z dziećmi o „odmienności”.

Bardzo wartościowa książka. Powinna być lekturą obowiązkową dla każdego młodego czytelnika. Polecam z całego serca! Z dumą objęłam ją patronatem i marzę, by pozycja „Wróżka Zuzia i cudowny chłopiec” znalazła się w biblioteczce świadomych rodziców, pragnących wychować dzieci na pełnych empatii świadomych i dobrych dorosłych.

Wydawnictwo Alegoria Sp. z o.o.

Dodaj komentarz