„Wierszolandia terapeutyczna dla dzieci”

Drodzy rodzice, czy znacie i czytaliście kiedykolwiek bajki lub wierszyki terapeutyczne? Czy wiecie jak są mądre i jak w prosty i przyjemny sposób mogą pomóc Waszym pociechom? Właśnie dzisiaj chcę Wam pokazać wspaniałą i niezwykle wartościową książkę Anny Kochalskiej-Siwak. Pani Anna jest psychologiem pracującym z dziećmi i młodzieżą oraz rodzinami. Pisze dla przyjemności, szukając sposobu na wyrażenie własnej kreatywności.

„Wierszolandia terapeutyczna dla dzieci” to zbiór wierszyków edukacyjnych dla małych i dużych dzieci. W bardzo przyjazny i prosty sposób uczy jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak wzmacniać poczucie własnej wartości, uwrażliwia na przyrodę, doskonali umiejętność rozwiązywania problemów dnia codziennego oraz kształtuje wyobraźnię, uczy cierpliwości i pozytywnego myślenia.

Wierszyki czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Są rymowane i stosunkowo krótkie. Ich bohaterami są najczęściej przyroda i zwierzęta, ale zdarzają się też dzieci, przez co łatwiej spojrzeć na doskwierający problem z dystansem i przenieść rozwiązanie do życia codziennego. Książka wydawnictwa Kaligrafia ma zaledwie 80 stron ale zapełniona jest aż 59 wierszami. Poruszanie się po niej jest niezwykle proste ponieważ podzielona jest na 10 rozdziałów a każdy z nich zgłębia inny problem:

 

Rozdział I – Dla dzieci, co chcą nauczyć się panować nad złością.

Rozdział II – Dla dzieci, co chcą się nauczyć radzić sobie z lękiem i smutkiem.

Rozdział III – Dla dzieci, co chcą dbać o pozytywne kontakty społeczne.

Rozdział IV – Dla dzieci, co chcą ćwiczyć wrażliwość emocjonalną, m. in. dostrzegać piękno zjawisk przyrody.

Rozdział V – Dla dzieci, co chcą wierzyć w siebie.

Rozdział VI – Dla dzieci, co chcą dobrze rozwiązywać problemy codzienne.

Rozdziała VII – Dla dzieci, co chcą myśleć pozytywnie i świetnie się bawić.

Rozdziała VIII – Dla dzieci, co chcą realizować marzenia i dążenia.

Rozdziała IX – Dla dzieci, co chcą uczyć się cierpliwości i dbania o rzeczy w najbliższym otoczeniu.

Rozdziała X – Dla dzieci, co chcą kształtować wyobraźnię.

 

Czyż te tytuły i tematyka poruszane przez autorkę książki nie wpasowują się idealnie do problemów współczesnych dzieci? Uważam, że zdecydowanie tak dlatego ta pozycja powinna zagościć w każdym domu, na stoliczku przy dziecięcym łóżku tak aby móc co wieczór przeczytać chociaż jeden wierszyk i omówić z dzieckiem jego problem z danego dnia. Pozwoli mu to zobaczyć jak proste może być rozwiązanie a nam ułatwi poznać to co „gryzie” naszą pociechę i być dla niej autorytetem. Autorka proponuje też aby po przeczytanym wierszyka dziecko przelało na papier swoją wyobraźnię, kreatywność i emocje. To doskonały pomysł na spędzenie z nim czasu ale i również wspaniałą wspólną zabawę i wzmacnianie więzi. Na początku każdego rozdziału jest przedstawiony rysunek, który w oczach dziecka idealnie pasuje do danej emocji. Wiadomo przecież, że byk to złość, żółw to smutek i lęk a sowa to mądrość i cierpliwość . Książka oprócz użytku domowego doskonale nadaje się do wykorzystania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej w trakcie zajęć dydaktycznych i terapeutycznych. Serdecznie polecamy każdemu rodzicowi.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz